TOEFL Sınavı 2023

Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
TOEFL Sınavı 2021 İçerik Başlık Görseli

17.10.2023

İçerik Haritası

İngilizce’yi ikinci dil olarak konuşan kişilere yönelik bir İngilizce seviye belirleme sınavı olan TOEFL sınavı, özellikle de yurtdışında lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi almak isteyen öğrenci adayları tarafından başvurularda kullanılması ile biliniyor. Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada gibi ülkelerin yanı sıra pek çok Avrupa ülkesinde de geçerli olan TOEFL sınavı 2023 tarihleri, geçerlilik süresi ve sınav merkezleri, yurtdışındaki üniversitelere ve yüksek öğretim kurumlarına başvurmaya hazırlanan öğrenciler için merak konusu oluyor. İşte TOEFL 2023 sınav tarihleri ve TOEFL hakkında en çok merak edilenler…

TOEFL Sınavı Nedir?

Yurtdışında lisans ya da yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrenci adaylarının en çok sorduğu sorulardan bir tanesi de “TOEFL sınavı nedir?” sorusu. Tam adı Test of English as a Foreign Language olan TOEFL, tüm dünyada geçerlilik oranı en yüksek İngilizce seviye belirleme sınavlarından bir tanesi. Amerika’nın New Jersey şehrinde bulunan ve kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan ETS (Educational Testing Service) tarafından gerçekleştirilen TOEFL sınavı sonuçları, toplamda 130’dan fazla ülkede resmi olarak geçerli kabul ediliyor. TOEFL testi en çok ana dili İngilizce olmayan kişiler tarafından tercih ediliyor.

Şu an kullanılan adıyla Test of English as a Foreign Language olarak ilk kez 1964’te gerçekleştirilen sınav, ilk yıllarda yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’ndeki üniversitelere giriş için bir ölçüt kabul ediliyordu. Günümüzde ise, başka Birleşik Devletler ve Kanada olmak üzere aralarında Avrupa ülkelerinin de bulunduğu 130’dan fazla ülkede 9 binden fazla üniversite ve resmi kurum tarafından geçerli kabul ediliyor. Uluslararası bir İngilizce dil yeterlilik sınavı olan TOEFL, 0 ile 120 arasında değişen bir puanlama sistemine sahip. Üniversiteler ve kurumlar, kendi standartlarına göre belirledikleri taban puanlara göre değerlendirme yapıyor. Okuma, dinleme, konuşma ve yazma kısımları ile toplamda 4 bölümden oluşan TOEFL, hem yazılı hem de bilgisayar üzerinden gerçekleştiriliyor. TOEFL sınavının günümüzde en çok tercih edilen türü ise TOEFL IBT.

TOEFL IBT Nedir?

TOEFL sınavına girecek olan ve bu konuda araştırma yapan öğrenci adaylarının ilk sorduğu sorulardan bir tanesi de “TOEFL IBT nedir?” sorusu oluyor. TOEFL IBT (Internet-based Test) sınavı, online olarak düzenleniyor ve yaklaşık olarak 3 ila 4 saat arası sürüyor. Her yıl 50’den fazla kez düzenlenen bu sınavda, katılımcılar çoğu zaman okuma ve dinleme aşamalarının ardından 10’ar dakikalık ara veriyor. TOEFL IBT sınavı, her ay ortalama 3 ya da 4 kez gerçekleştiriliyor. Aylık ve yıllık sınav sayısı, sınavın gerçekleşeceği merkezlerin kapasitesine ve başvuruların yoğunluğuna göre değişiklik gösteriyor.

TOEFL IBT sınavı başvuruları 4 farklı yolla gerçekleştiriliyor. ETS’in resmi web sitesinden, şahsen başvuru yoluyla, telefon ya da posta yolu ile başvurulabilen TOEFL IBT sınavına başvurmanın en kolay yolu ise web sitesi aracılığı ile başvuru yapmak. TOEFL IBT sınavına başvuru yapmak için herhangi bir tarih aralığı bulunmuyor ancak sınavların gerçekleştiği merkezlerin sınırlı kontenjana sahip olması ve bu kontenjanların çabuk dolması sebebiyle 2-3 ay önceden başvuru yapılması tavsiye ediliyor. TOEFL IBT sınavının yapılacağı tarihten 7 gün önce başvuru alımı kapanıyor.

TOEFL Sınavı Ne Zaman?

Her yıl ortalama 50 kez gerçekleştirilen TOEFL, hemen hemen her ay ayda 3 veya 4 kez yapılıyor. Sınavın uygulanma sayısı test merkezlerinin yoğunluğu ve kapasitesine göre farklılık gösteriyor. Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyük şehirler başta olmak üzere pek çok şehirde hemen hemen her hafta gerçekleşen sınavın tarihleri ise hem her ülkeye hem de her şehre göre farklılık gösteriyor.

TOEFL 2023 Sınav Tarihleri

TOEFL 2023 sınav tarihlerini merak eden adaylar için ETS, resmi web sitesinde sınav takvimini yayınlıyor ve adaylar bulunduğu şehri ya da bölgeyi seçerek en uygun tarihi belirleyebiliyor. 

TOEFL Sınavı Nerede Yapılır?

TOEFL sınavı; İstanbul (Avrupa ve Asya), İzmir ve Ankara’nın yanı sıra Adana, Antalya, Bursa, Denizli, Eskişehir, Gaziantep, Kastamonu, Kayseri, Kocaeli, Malatya ve Mersin’deki sınav merkezlerinde de gerçekleştiriliyor. Sınav merkezlerine dair en güncel bilgiye ETS’in web sitesi aracılığıyla ulaşılabiliyor.

TOEFL Geçerlilik Süresi

TOEFL geçerlilik süresi de, resmi başvurularında TOEFL sınavı sonucunu kullanacak adaylar için merak konusu oluyor. TOEFL sınavının 2 yıl geçerliliği bulunuyor.

Diğer Yazılarımız
Manchester Üniversitesi Rehberi (2023)

Avrupa ve dünya üniversiteleri düşünüldüğünde önemli bir yerde olan Manchester Üniversitesi, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’deki öğrencilerin de merak ettiği okullar arasında yer alıyor.

TOEFL ve IELTS arasındaki Farklar

İngilizce sınavlara hazırlanmak isteyenlere yol gösterebilmesi adına, bu içeriğimizde TOEFL ve IELTS arasındaki farklar konusunda araştırma yapanların merak ettikleri detayları ele alıyoruz.