Manchester Üniversitesi’nde Öğrenim Görmüş Tanınmış Kişiler

Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp

İçerik Haritası

Manchester Üniversitesi, yurtdışında lisans ve yüksek lisans öğrenimi almak isteyen öğrenciler tarafından yoğun ilgi görüyor. Manchester Üniversitesi’nde eğitim almak için bir taraftan akademik çalışmalarını yürüten öğrenci adayları, diğer taraftan da motive edici olması yönüyle Manchester Üniversitesinde öğrenim görmüş tanınmış kişiler kimlerdir diye araştırma yapıyor. Fikir vermesi adına, burada öğrenim görmüş kişilerden bazılarını bu içeriğimizde ele aldık.

Brian Cox

Aynı zamanda bir müzisyen olarak d:Ream ve Dare müzik gruplarında yer alan Brian Edward, Manchester Üniversitesi Fizik ve Astronomi Okulu’nda görev almış bir fizik profesörü. İngiliz fizikçi ve müzisyen, aynı zamanda Kraliyet Topluluğu Bilimde Halkla İlişkiler Profesörü olarak da tanınıyor.

Ben Elton

İngiliz komedyen, oyuncu, oyun yazarı, söz yazarı ve yönetmen olan Benjamin Charles Elton, 1980’li yıllarda Londra’da alternatif komedi hareketinin öncülerinden kabul ediliyor. The Young Ones ve Blackadder komedi dizilerinin senaristlerinden olan Ben Elton, sanat hayatına stand-up komedyeni olarak devam ediyor.

Benedict Carlton

Benedict Timothy Carlton Cumberbatch CBE, kariyeri boyunca İngiliz Akademi Televizyon Ödülü, Primetime Emmy Ödülü, Eleştirmenlerin Seçimi Televizyon Ödülü ve Laurence Olivier Ödülü dahil olmak üzere çeşitli ödüller almış bir İngiliz sinema ve tiyatro sanatçısı.

Richard Mayall

İngiliz aktör, komedyen ve senarist olan Richard Michael Mayall, Manchester Üniversitesi’nde öğrenciyken Ade Edmondson ile kurduğu ortaklık ile 1980’lerde alternatif komedi türünün öncülerinden oldu.

Kermode

İngiliz film eleştirmeni ve müzisyen Mark James Patrick Kermode, The Observer’ın baş film eleştirmeni olarak tanınıyor. Sight & Sound dergisine katkılarıyla adından söz ettiren sanatçı, BBC Four belgesel dizisi Mark Kermode’s Secrets of Cinema ile yıldızı parlayanlar listesine adını yazdırdı.

Henry Moseley

İngiliz Fizikçi olan Henry Gwyn Jeffreys Moseley, atom numarasının önceki ampirik ve kimyasal kavramının fiziksel yasalarından gerekçelendirilmesi çalışmaları ile fizik bilimine hizmet etti. X-ışını spektrumlarında Moseley yasasını geliştirdi.

Arthur Stanley

İngiliz astronom, fizikçi ve matematikçi olan Sir Arthur Stanley Eddington OM FRS, aynı zamanda bir bilim filozofuydu. “Eddington limiti, yıldızların parlaklığının doğal limiti veya kompakt bir nesne üzerinde toplanma ile üretilen radyasyon” gibi çalışmaları, onun bilimin popülerleştiricisi olarak anılmasını sağladı.

Jack Whitehall

İngiliz komedyen, oyuncu, sunucu ve yazar olan Jack Peter Benedict Whitehall’u ünlü yapan rolleri, Bad Education dizisinde Fresh Meat, Alfie Wickers dizisinde JP, The Bad Education Movie.

James Lovelock

Dünyanın kendi kendini düzenleyen bir sistem olarak işlev gördüğünü öne süren Gaia hipotezini önermesiyle tanınan James Ephraim Lovelock, elektron yakalama dedektörü çalışmasıyla da adından söz ettiren çevreci ve fütürist bir bilim adamı. Ayrıca hava dezenfeksiyonunda alifatik ve hidroksi karboksilik asitlerin özellikleri ve kullanımı ile ilgili çalışmalarıyla da anılıyor.

Alasdair MacIntyre

İskoç – Amerikalı filozof olan Alasdair Chalmers Macİntyre, felsefe ve teoloji tarihi ile ilgilendi ve ahlaki ve politik felsefeye de katkıda bulundu. MacIntyre ın Erdem Sonrası, 20. yüzyılda Anglofon ahlak ve siyaset felsefesinin en önemli eserlerinden olan filozofun Aristoteles fikirlerinden etkilendiği biliniyor.

Peter Davies

Princeton Üniversitesi, Royal Manchester Müzik Koleji, Manchester Üniversitesi müzik bölümlerinde eğitim almış bir İngiliz besteci ve orkestra şefi olan Sir Peter Maxwell Davies, Deniz Feneri, Taverner, Aziz Magnus’un Şehitliği, Diriliş, Külkedisi, Deniz Feneri, op. 86’da yer aldı. 2004 yılında Kraliçe tarafından “Müziğinin Üstadı” ünvanını aldı.

André Geim

Hollandalı – İngiliz fizikçi Sir Andre Konstantin Geim, İngiltere’de Manchester Üniversitesi Fizik ve Astronomi Okulu’nda fizik bilimine katkı sunacak çalışmalarını gerçekleştirdi. Grafen üzerindeki çalışmaları ile Konstantin Novoselov ile birlikte 2010 Nobel Fizik Ödülü’ne layık görüldü. Yoğun madde fiziği, Diamanyetik Levitasyon, Geko bandı konularıyla ilgilendi.

JJ Thomson

Keşfedilen ilk atom altı parçacık olan elektronun keşfiyle tanınan İngiliz fizikçi Sir Joseph John Thomson OM PRS, aynı zamanda Nobel Fizik Ödülü sahibi.

Josh Widdicombe

İngiliz komedyen ve sunucu olan Joshua Michael Widdicombe, Fighting Talk, Insert Name Here, Mock the Week ve BBC Three’de yer alan Josh komedi dizisindeki rolleriyle tanınıyor. Ayrıca “Komşuları Günde İki Kez İzlemek, Beni Hayata Nasıl Hazırladı” kitaplarının yazarı olan Widdicombe, 2015 yılında Taskmaster ve 2017 yılında Şampiyonlar Şampiyonu özel ödülünü kazandı.

James Chadwick

İngiliz fizikçi Sir James Chadwick, 1932 yılında nötronu keşfederek 1935 Nobel Fizik Ödülü’ne layık görüldü. 1941 yılında, ABD hükümetine ciddi bir başlangıç ​​yapması için ilham veren MAUD Raporu’nun son taslağını yazan bilim adamı,atom bombası araştırma çalışmalarına katkılarıyla da tanınıyor.

Mathew Horne

İngiliz aktör, komedyen, yazar olan Mathew Frazer Horne, Gavin & Stace, The Catherine Tate Show Horne & Corden Bad Education olmak üzere birkaç BBC komedi gösterisinde ve çeşitli durum komedilerindeki rolleriyle tanınıyor.

Robert Powell

İngiliz aktör Robert Powell, “Mahler” ve “Nasıralı İsa” filmlerindeki baş rolleri ve “Otuz Dokuz Adım” filmindeki gizli ajan Richard Hannay rolüyle tanınıyor.

Victor Turner

Semboller, ritüeller ve geçiş ayinleri üzerine yaptığı çalışmalarla tanınan Victor Witter Turner, İngiliz bir kültürel antropolog. Çalışmaları genellikle sembolik ve yorumlayıcı antropoloji olarak anılıyor.

Sophie Hannah

İngiliz şair ve roman yazarı olan Sophie Hannah, 1997 yılından 1999 yılına kadar Cambridge Üniversitesi’ndeki Trinity College’da Yaratıcı Sanatlar alanında görev yaptı, 1999 ve 2001 yılları arasında Oxford Wolfson College’ta genç araştırma görevlisi olarak çalıştı.

Louis de Bernieres

İngiliz roman yazarı Louis de Bernières, ilk olarak 1994 yılında basılan tarihi savaş romanı “Kaptan Corelli’nin Mandolini” adlı eseri ile tanınır. 1993 yılında de Bernières, Granta dergisinin tanıtımının bir parçası olarak “En İyi 20 Genç İngiliz Roman Yazarı” listesinde yer aldı.

Chuka Umunna

Birleşik Krallık İş, Enerji ve Endüstriyel Stratejiden Sorumlu Eski Gölge Dışişleri Bakanı olan Chuka Harrison Umunna, 2010 yılından 2019 yılına kadar Streatham için Parlamento Üyesi olarak görev yaptı. İşçi Partisi’nin eski bir üyesi olan İngiliz politikacı, 2011 yılından 2015 yılına kadar Gölge Kabine’nin bir parçasıydı.

Samia Suluhu Hassan

Tanzanya Devlet Başkanı Samia Suluhu Hassan, Tanzanya’nın altıncı ve şu anki cumhurbaşkanı olarak görev yapıyor. İktidardaki sosyal demokrat Chama Cha Mapinduzi partisinin bir üyesi.

Diğer Yazılarımız
Manchester Üniversitesi Rehberi (2023)

Avrupa ve dünya üniversiteleri düşünüldüğünde önemli bir yerde olan Manchester Üniversitesi, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’deki öğrencilerin de merak ettiği okullar arasında yer alıyor.

TOEFL ve IELTS arasındaki Farklar

İngilizce sınavlara hazırlanmak isteyenlere yol gösterebilmesi adına, bu içeriğimizde TOEFL ve IELTS arasındaki farklar konusunda araştırma yapanların merak ettikleri detayları ele alıyoruz.