Hollanda’nın En İyi Üniversiteleri

Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp

04.09.2023

İçerik Haritası

Hollanda’da bulunan üniversiteler, modern eğitim anlayışına sahip akademisyenleri ve eğitim teknolojilerine verdikleri değer ile adından söz ettiriyor. Eğitimde tüm dünyada ilk sıralarda yer alan Hollanda’da bulunan araştırma üniversiteleri, bilimin uygulanabilirliğini sağlaması açısından öğrencilerine geniş imkanlar sunuyor. Sosyal ve kültürel olarak Avrupa’nın gelişmiş ülkelerinden olan Hollanda, İngilizce eğitim verilen ülkeler sıralamasında da Amerika, İngiltere, Avustralya ve Kanada’dan sonra geliyor. Burada öğrenim görmek isteyenlerin halk tarafından benimsenmesi ve öğrencilerin kolayca adapte olabildiği bir ülke olması, Hollanda’nın yükseköğretimde çokça tercih edilen bir ülke olmasını beraberinde getiriyor.

Hollanda, burada öğrenim gören öğrencilere bir yıllık çalışma vizesi vermesi, eğitim hayatı devam ederken aynı zamanda iş imkanlarına da ulaşılması ve mezuniyet sonrası sunulan kalıcı istihdamlar ile dünyanın dört bir yanından öğrenciler için popüler bir destinasyon olmaya devam ediyor. Dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye’de de üniversite öğrenimini Hollanda’da gerçekleştirmek isteyen öğrenciler bulunuyor. Dost canlısı Hollanda’nın en iyi üniversiteleri hakkında bilgi sahibi olabilmek için gereken temel bilgilere bu blogda ulaşabilirsiniz. İşte Hollanda’nın en iyi 10 Üniversitesi!

Wageningen Üniversitesi – Araştırma Merkezi

1876 yılında bir tarım okulu olarak açılan Wageningen Üniversitesi ve Araştırma Merkezi, Gıda Vadisi olarak bilinen ve çok sayıda önemli şirketin de yer aldığı bölgede bulunuyor. Sağlıklı yaşam ve organik gıda odaklı üniversite, doğanın gücünü ve potansiyelini keşfederek yaşam kalitesini artırmayı mümkün kılmayı hedefliyor. Dünyadaki en iyi üniversiteler listesinde yaşam merkezli bilimler alanında ilk sıralarda yerini koruyan Wageningen Üniversitesi, bünyesindeki eğitim programlarında da “doğalın potansiyelini keşfetmek” temasıyla hareket ediyor.

6 tane İngilizce öğretim programı bulunan üniversitenin çevre ve gıda konusundaki görüşleri ve uzmanlığı, Hollanda’daki çeşitli kuruluşların yatırım ve üretim konusundaki taleplerinin artmasını da beraberinde getiriyor. Hollanda Hükümeti tarafından da desteklenen ve sürdürülebilir enerji projeleriyle farklı çözüm yolları sunan üniversite, 2015 yılında ulaştığı karbon nötr olma hedefiyle adından söz ettiriyor.

Dünyanın en iyi Ziraat ve Ormancılık Fakültesini bünyesinde barındıran Wageningen Üniversitesi, Avrupa Yaşam Bilimleri Ağı’nın önemli katılımcıları arasında yer alıyor. 2022 sıralamasında Hollanda’nın en iyi üniversitesi olan kurum, dünyanın en iyi 53. üniversitesi.

Üniversitenin bulunduğu Ren Nehri kıyısındaki Weningen kasabasında her yıl Mayıs ayında düzenlenen Hollanda’nın Kurtuluşu Festivali, burada bulunan uluslararası öğrencilerin katılabileceği sosyal ve kültürel aktiviteler oluşturuyor.

Amsterdam Üniversitesi

Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da bulunan ve 34 binden fazla öğrenciye ev sahipliği yapan Amsterdam Üniversitesi, 100’den fazla ülkeden 7 bini aşkın uluslararası öğrencinin tercihiyle Avrupa sıralamasında ilk sırada yer alıyor. Avrupa’da İngilizce eğitim veren üniversitelerinin başında gelen Amsterdam Üniversitesi, tercih eden öğrencilere 200’den fazla İngilizce eğitim programı sunuyor.

Yenilikçi akademik kadrosu ve problem çözme becerilerinde açık fikirli olan öğrencileriyle üniversite, 2022 sıralamasında Hollanda’nın en iyi 2., dünyanın ise en iyi 65. üniversitesi olarak yer alıyor. Avrupa Araştırma Üniversiteleri Birliği(LERU) ve Universitas 21 üyesi olan okul, dünyanın en yaşanılabilir şehirlerinden olan ve oldukça hareketli ve modern bir çehreye sahip bir Avrupa kentinde yer alması yönüyle de öğrenci adaylarında heyecan uyandırıyor.

Medya, Psikoloji, Yapay Zeka alanlarındaki çalışmalarıyla adından söz ettiren Amsterdam Üniversitesi, burada eğitim gören öğrencilere geniş bir uluslararası ağ kurma ve küresel bakış açısı kazandırma şansını vadediyor.

Utrecht Üniversitesi

1936 yılında kurulan ve programlarının tamamı İngilizce olan Utrecht Üniversitesi, Hollanda’nın en iyi 3. Ve dünyanın en iyi 69. Üniversitesi olarak Hollanda’nın merkezi şehirlerinden Utrecht’te yer alıyor. Avrupa’nın önde gelen eğitim ve araştırma merkezleri arasında bulunan okulda 30 binden fazla öğrenci, 90’ın üzerinde lisansüstü ve 12 lisans programında eğitim görüyor.

Mezunları arasında 12 Nobel ödülü sahibi bulunan Utrecht Üniversitesi, Hollanda Davranış Kuralları denen ve uluslararası öğrencilerin kabulünü, işe yerleştirilmesini ve koçluk hizmetlerinden faydalanmasını garanti altına alan anlaşmayı imzalamış olmasıyla da tercih ediliyor.

Avrupa’nın önde gelen öğrenci şehirlerinden olan Utrecht, çeşitli öğrenci organizasyonları ile

yaratıcılığı geliştirecek, ilham veren heyecanlı bir kent hayatı sunuyor. Çeşitli atölye çalışmaları ve kültür merkezlerinde düzenlenen sanatsal faaliyetler ve ders dışı etkinliklerle Utrecht Üniversitesi’nde dolu dolu vakit geçirmek mümkün. Ayrıca, Utrecht Bilim Parkı Kampüsü ve Olympos Spor Tesisleri de öğrencilerin kullanımına açık alanlar.

Leiden Üniversitesi

Hollanda’nın ilk ve en eski üniversitesi olan Leiden Üniversitesi, 450 yıllık geçmişinde birçok Hollanda Kraliyet ailesi üyesinin yanı sıra, NATO Genel Sekreteri ve Hollanda Başbakanı gibi önemli mezun isimleri barındırıyor. 1575 yılında kurulmuş olan üniversite, Avrupa Araştırma Üniversiteleri Birliğinin kurucu üyelerinden. Mezunları arasında 16 Nobel Ödülü ve 23 Spinoza Ödülü sahibi bulunan okulda 120’yi aşkın ülkeden 30 binden fazla öğrenci, 16 İngilizce lisans, 40 Hollandaca lisans ve 78 İngilizce yüksek lisans programında eğitim görüyor.

Kurulduğu günden bu yana özgürlüğün savunucusu olan Leiden Üniversitesi, kurucusunun İspanyol işgalcilere karşı direnişini temsilen “Özgürlüğün Kalesi” olarak anılıyor. Soruların özgür bir ortamda sorulabileceği ve öyle de cevaplanabileceği görüşünü benimseyen üniversite, Leiden ve Lahey şehirleri merkez alınarak büyüyen bir konuma sahip.

Albert Einstein’ın bir zamanlar misafir profesör olarak bulunduğu okulda beş temel araştırma dosyası kapsamında çeşitli eğitim programları sunuluyor. Bilim insanlarına sunduğu özgür çalışma ortamı sayesinde bilimsel alanlarda dünya genelinde yüksek sıralamalar elde eden Leiden Üniversitesi, Hollanda’nın önde gelen yaşam – bilim parkları olarak bilinen kurumlarla işbirliği sürdürüyor. Doğa bilimleri, dil, sosyal bilimler, tıp, yaşam bilimleri, uluslararası hukuk, astronomi başta olmak üzere birçok alanda lider konumdaki üniversite, dünya çapındaki konumunu korumayı hedefliyor.

Leiden Üniversitesi öğrencilerine çok kalabalık olmayan sınıf ortamları sunuyor ve bireysel öğretim stilini benimsiyor. Uluslararası alanda tanınmış akademik kadrosuyla ve ders dışı faaliyetlerin teşvikiyle öğrencilerinin her alanda gelişmelerini destekliyor. Özgür bir inanç ve fikir ortamı ile sayıları 200’ün üzerinde olan uzmanlık alanlarında gelişmenin ve yükselmenin temellerini atıyor.

Erasmus Üniversitesi – Rotterdam

1913 yılında kurulan Erasmus Üniversitesi Rotterdam, Hollanda’nın 2. büyük şehri Rotterdam’da yer alıyor. Hollanda’nın en iyi üniversiteleri listesinde beşinci sırada yer alan okul, dünya sıralamasında ise 72.

Okul, çalışkan ve girişimci lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine sağlık, yönetim ve kültür alanlarında eğitim ve araştırma hizmetleri sunuyor. Tıp ve ekonomi alanında tüm dünyada adından söz ettiren EUR, ev sahipliği yaptığı 39 bin öğrencinin hedeflerine ulaşmalarında pragmatik ve girişimci bir görüş benimsiyor. Dünya üniversiteleri sıralamasında %2’lik dilimdeki yerini koruyan ve makul fiyatlarıyla ulaşılabilir eğitim programları sunan Erasmus Üniversitesi – Rotterdam, Hollanda hükümetinin desteğiyle Avrupa ve dünyanın dört bir yanından gelen öğrencilere uzun vadeli kaliteli yaşam vadediyor.

Çift diploma programları dışında Erasmus Üniversitesi Rotterdam’da tüm lisans programları 3 yıl sürüyor Uluslararası Bakalorya programları ile kabul yapılıyor. Sayıları 50’yi aşan uluslararası yüksek lisans programları 1 sene sürüyor, doktora kazanmak için 2 yıl yüksek lisans araştırma programı takip etmek gerekiyor. Gerçek bir kampüs deneyimi sunan üniversitenin kampüsünü sanal olarak gezerek öğrenci ve mezunlardan dinlemek mümkün.

Radboud Üniversitesi

1923 yılında Katolik Nijmegen Üniversitesi adıyla kurulan Radboud Üniversitesi, Hollanda’nın 13 eğitim ve araştırma üniversitesinden biri. 5 farklı fakültede 13 lisans ve 35 lisansüstü eğitim programında 110 alanda eğitim sunan Radboud Üniversitesi, 20 binin üzerinde öğrenciye ev sahipliği yapıyor.

Gerçek bir sporsever tavır takınan kurum, öğrencilerine 80’den fazla spor alanında gelişmeleri için ortam hazırlıyor. Her 7 öğrencisinden biri uluslararası öğrenci olan Radboud Üniversitesi, herkesin eşit fırsatlara sahip olmasını ve özgür düşünce ortamı ile sağlıklı bir dünya geliştirmeye katkı sağlamasını hedefliyor.

Twente Üniversitesi

1961 yılında Hollanda’nın doğusundaki Enschede kasabasında kurulan Twente Üniversitesi, dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında ilk 200, Avrupa üniversiteleri arasında ise ilk 25 okul içerisinde yer alıyor. Avrupa Yenilikçi Üniversiteler Birliği üyesi olan ve yeni nesil teknik üniversiteler arasında yer alan kurum, Mühendislik Teknolojisi, Elektrik Mühendisliği, Matematik ve Bilgisayar Bilimleri, Bilim ve Teknoloji, Davranış, Yönetim ve Sosyal Bilimler, Jeo-Bilgi Bilimi ve Yer Gözlemi başta olmak üzere çeşitli programlar sunuyor.

Twente Üniversitesi’nde her bir program, bünyesinde bulunan öğrencilere eğitim danışmanlığı desteği ile kişisel rehberlik hizmeti sunuyor. Öğrencilerin eğitim ve sonrasındaki iş hayatlarını teminat altına alacakları anlaşma olan Uluslararası Öğrenci Davranış Kurallarını imzalayan okullar arasında bulunan Twente Üniversitesi, çeşitli sosyal ve kültürel organizasyonlar ile öğrencilerine her alanda aktive olma fırsatı sağlıyor.

Groningen Üniversitesi

1614 yılında kurulan ve Hollanda’nın en eski yüksek öğrenim kurumlarından biri olan Groningen Üniversitesi, dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında ilk 100 üniversite arasında yer alıyor.

127 ülkeden 36 bin öğrenciye, çeşitli lisans, yüksek lisans ve doktora programları sunan okulda tamamen İngilizce temelli eğitim veriliyor.

Öğrenciler için oldukça güvenli ve rahat bir ortamı olan ve hareketli bir şehir hayatı vadeden Groningen’deki Üniversite, repütasyonu yüksek bir ödül olan Uluslararası Öğrenci Memnuniyeti Mükemmellik Ödülü’nü almış olmanın gururunu yaşıyor. Groningen Üniversitesi’nin önemli mezunları arasında Hollanda’da üniversiteden mezun olan ilk kadın Aletta Jacobs, ilk Hollandalı uzay yolcusu Wubbo Ockels ve Nobel ödülü almış akademi profesörü olan Ben Feringa yer alıyor.

Delft Teknoloji Üniversitesi

1842 yılında inşaat mühendisi yetiştirmek üzere açılmış bir Kraliyet Akademisi olan ve 1905 yılında teknik yüksekokulu halini alan kurum, 1985 yılında bugünkü adıyla Delft Teknik Üniversitesi oluyor. Dünyanın en iyi 50 üniversitesi arasında yer alan Delft Teknik Üniversitesi, mimarlık alanında dünyanın en iyi 3 üniversitesinden biri.

2500’den fazla bilim insanının görev yaptığı üniversite, aynı zamanda Hollanda’da bulunan en kapsamlı araştırma üniversitesi.

Maastricht Üniversitesi

1976 yılında bir devlet üniversitesi olarak Maastricht kasabasında kurulan Maastricht Üniversitesi, geliştirdiği “Probleme Dayalı Öğrenme Modeli” ile biliniyor. Uluslararası eğitime oldukça önem veren okulda eğitim programlarının büyük çoğunluğu İngilizce ve okuldaki 21 bin öğrencinin %55’i uluslararası öğrencilerden oluşuyor.

19 lisans ve 60’tan fazla yüksek lisans programı bulunan Maastricht Üniversitesi, çeşitli listeleme araçlarına göre dünya üniversiteleri arasında ilk 100 okul arasında yer alıyor. Ayrıca üniversitenin işletme yüksek lisans programı, dünya sıralamasında en iyi 25. iş programı olarak belirtiliyor. Dünyada üniversitelerin değerlendirildiği birçok listede üst sıralarda yer almayı başaran Maastricht Üniversitesi, Hollanda ve Flanders Akreditasyon Kurumu – NVAO tarafından ‘Uluslararasılaşmada Ayırt Edici Kalite Özelliği’ alan ikinci Hollanda üniversitesi.

Boğaziçi Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi ve Koç Üniversitesi ile işbirliği anlaşması bulunan Maastricht Üniversitesi, Tıp alanında da Avrupa ve dünyanın önde gelen eğitim kurumları arasında bulunuyor.

Diğer Yazılarımız
Manchester Üniversitesi Rehberi (2023)

Avrupa ve dünya üniversiteleri düşünüldüğünde önemli bir yerde olan Manchester Üniversitesi, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’deki öğrencilerin de merak ettiği okullar arasında yer alıyor.

TOEFL ve IELTS arasındaki Farklar

İngilizce sınavlara hazırlanmak isteyenlere yol gösterebilmesi adına, bu içeriğimizde TOEFL ve IELTS arasındaki farklar konusunda araştırma yapanların merak ettikleri detayları ele alıyoruz.