Kanada

Dünyada refah düzeyi bakımından yaşanılabilir ülkeler arasında en üst sıralarda yer alan Kanada’da üniversite eğitimi College ve University olarak iki yapı üzerinde oluşturulmuştur. College yapıları daha çok öğrencilerin iş hayatına daha kısa süreçte adapte olmalarını sağlayan mesleki içerikli 1 aydan 2 yıla kadar uzayan programlardır. University yapıları ise akademik anlamda tam yetkinlik düzeyi ile eğitim alabileceğiniz 4 yıllık programlardır.

Ülke Bilgisi

İngilizce ve Fransızca olarak 2 resmi dili barındıran Kanada’nın kültürel yapısı, çok çeşitli akademik yapısı, uluslararası öğrenciye ayırdığı kontenjan, ranking bakımından üst sıralarda universitelere sahip oluşundan ötürü Kanada son yıllarda öğrenciler tarafından tercih edilmektedir.

Çoğu üniversite İngilizce eğitim vermenin yanı sıra Fransızca olarak da bölümleri okuyabilme imkanını öğrenciye sunmaktadır. Bu bağlamda özellikle Fransız liselerinden olan talep oldukça fazladır.

Ayrıca üniversite eğitimi sırasında sunulan Co-op programları sayesinde öğrenciler eğitim dönemlerinin belirli bir kısmında staj yapma olanağına sahip olup, kendilerini tecrübe yönünden iş dünyasına hazır edebilmektedirler. Bu programların amacı hem maddi kazanım hemde akademik donanımı pratiğe dökebilme olarak düşünülebilir.

Türkiye’deki eğitim sistemlerini tanıdıkları için öğrenciden talep ettikleri yetkinlikler diğer ülkelerdeki kadar zor değildir. Not ortalamasının yüksek oluşu en önemli talep ettikleri noktaların başında gelmektedir. Fakat üst sıralardaki üniversite tercih sebeplerinde not ortalaması harici zorunlu olmamakla birlikte IB-AP-SAT-ACT gibi sınavların oluşuna kabul aşamasında ayrıca dikkat etmektedir.

Bazı üniversiteler kendilerine portallar üzerinden başvuru kabul ederken bazıları ise ortak bir başvuru sistemi üzerinden başvuruları kabul etmektedir.

Refah düzeyi, çalışma imkanı, top-ranking bakımından üst sıralarda universitelere sahip oluşu, çoklu konuşulan dil yapısı, pek çok kültüre ev sahipliği etmesinden ötürü son yıllarda öğrencilerin Kanada’yı tercih etme sebeplerinin başında gelmektedir.

Başvuru dönemi açısından lise eğitimlerinin son sınıfında eylül ayından itibaren başlayıp şubata kadar devam eden bir periyot takvimi mevcuttur.

Kanada’da yer alan aktif olarak başvuru yaptığımız saygın üniversiteler şu şekildedir:

  • University of Toronto
  • University of British Columbia
  • Mcgill University
  • McMaster University
  • University of Waterloo
  • University of Montreal
  • University of Alberta
  • York University
  • University of Ottawa
  • University of Guelph

Eğitim Hayatınıza Dünyanın En İyi Üniversitelerinde Devam Edin!

Uzman Danışmanlarımız En Kısa Sürede Size Ulaşacak.

Öngörüşme

CV Danışmanlığı

Sınav Yönlendirme

Essay

Uzman Eğitimcilerimiz Tarafından

Kanada'da Eğitim ile İlgili İçeriklerimiz

TOEFL ve IELTS arasındaki Farklar

İngilizce sınavlara hazırlanmak isteyenlere yol gösterebilmesi adına, bu içeriğimizde TOEFL ve IELTS arasındaki farklar konusunda araştırma yapanların merak ettikleri detayları ele alıyoruz.

Kanada’nın Şehirleri

Kuzey Amerika kıtasının en kuzeyindeki ülke olan Kanada, birçok farklı eyalete ve kendi eyaletleri içerisinde şehir yerleşkelerine sahiptir. Federal yapısından dolayı çift dilli bir ülkedir.

IELTS Sınavı Rehberi 2023

Yurtdışında eğitim almak isteyenler kadar, kariyerini yurtdışında devam ettirmeyi düşünen profesyonellerin de karşısına bir gereklilik olarak çıkan IELTS sınavı, İngilizce yeterliliği ölçme konusunda dünyanın en güvenilir sınavlarından bir tanesi.

TOEFL Sınavı 2021 İçerik Başlık Görseli

TOEFL Sınavı 2023

İngilizce’yi ikinci dil olarak konuşan kişilere yönelik bir İngilizce seviye belirleme sınavı olan TOEFL sınavı, özellikle de yurtdışında lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi almak isteyen öğrenci adayları tarafından başvurularda kullanılması ile biliniyor.