Manchester Üniversitesi Rehberi (2023)

Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp

İçerik Haritası

Üniversite eğitimini yurtdışında almak isteyen ve hazırlık çalışmalarını bu doğrultuda gerçekleştiren öğrenciler, başta Amerika ve Avrupa’da bulunan üniversitelere yöneliyor. Üniversite tercihlerini yaparken öğrencinin tamamladığı diploma programları ve aldığı sınav puanları kadar, üniversitelerin dünya sıralamalarındaki yeri ve itibarı da büyük önem taşıyor.

Avrupa ve dünya üniversiteleri düşünüldüğünde önemli bir yerde olan Manchester Üniversitesi, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’deki öğrencilerin de merak ettiği okullar arasında yer alıyor. Manchester üniversitesinde bir akademi hayatı yaşamak isteyenler için Manchester Üniversitesi ile ilgili merak edilen her şey bu içeriğimizde yer alıyor. İşte Manchester Üniversitesi rehberi!

Manchester Üniversitesi Tarihi

2004 yılında “The University of Manchester Institute of Science and Technology” ve “The Victoria University of Manchester” üniversitelerinin bir araya gelmesiyle kurulan Manchester Üniversitesi, dünyanın ilk modern sanayi şehri sayılan Manchester’da yer alıyor. 100 yıl boyunca birlikte hareket eden bu iki üniversite, 22 Ekim 2004 tarihinden itibaren resmi olarak tek bir üniversite olarak yola devam ediyor.

The University of Manchester Institute of Science and Technology (Manchester Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Enstitüsü – UMIST)’nin kökenleri, 1824 yılında çalışan erkeklerin eğitimi için kurulan Manchester Mekanik Enstitüsü’ne dayanıyor. Esnafın ve zanaatkarların meslek incelikleri yanında temel bilimleri de öğrenmesi gerektiğini savunan sanayiciler tarafından kurulan Mekanik Enstitüsü, okuma yazma ve temel matematik becerilerini geliştirmek isteyen çalışanlara yıllarca akşam dersleriyle hizmet veriyor.

1870 yılında İngiltere’de ilköğretim zorunlu olana kadar devam eden enstitü, zamanla gelişerek 1883 yılında Manchester Teknik Okuluna dönüşüyor. I. Dünya Savaşı’ndan sonra Teknik Okulun adı Manchester Municipal College of Technology olarak değişiyor, 1966 yılında Manchester Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Enstitüsü adını alıyor ve 1944 yılında derece verme yetkisine sahip tamamen özerk bir üniversite haline geliyor ve 2004 yılında Victoria Üniversitesi ile birleşiyor.

Manchester Üniversitesi Nerede?

Dünyanın en iyi araştırma üniversitelerinden biri olan Manchester Üniversitesi, İngiltere’de bulunuyor. Dünyanın dört bir yanından, 160 ülkeden çok sayıda uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapan kurum, burada lisans veya yüksek lisans programlarından herhangi birini tamamlayan öğrencilerine mezuniyetin hemen ardından kariyer garantisi vadediyor.

İngiltere’nin modern şehir hayatını sınırsız yaşama imkanı sunan kenti Manchester’da bulunan bu devlet araştırma üniversitesinin ana kampüsü, Manchester Müzesi, John Rylands Kütüphanesi, Whitworth Sanat Galerisi, Jodrell Bank Gözlemevi gibi sosyal ve kültürel yapıları da bünyesinde barındırıyor.

Manchester Üniversitesi ana kampüs dışındaki entegre yapıları ile de Manchester şehrinin geneline yayılmış durumda. Yaklaşık 40 bin öğrenciye ev sahipliği yapan okulun yaklaşık 10 bin personeli bulunuyor. Birleşik Krallık’taki en büyük ikinci üniversite olan kurum, mezunları ve akademik kadrosu içinde de 25 Nobel Ödülü sahibi bulunması yönüyle de adından söz ettiriyor.

Manchester Üniversitesi Dünya Sıralaması

Dünya üniversitelerini değerlendiren araştırmalara ve açıklanan listelere göre 2022 yılında dünyanın en iyi 50. üniversitesi olan Manchester Üniversitesi, İngiltere’nin ise en iyi 8. üniversitesi olma özelliği taşıyor.

Manchester Üniversitesi, İngiltere’de bulunan diğer üniversitelerden farklı olarak dünya sorunlarına ve insanlığın yaşam zorluklarına yönelerek diğer üniversitelerden bir adım önde duruyor. Kanser, küresel yoksulluk, sürdürülebilir enerji, nüklleer enerji, malzeme bilimi, grafen gibi uygulama alanlarındaki araştırmaları ile öncü bir konumda bulunan Manchester Üniversitesi, 2014 yılında Research Excellence Framework tarafından araştırma faaliyetlerinin %83’ünü sürdüren ‘dünya öncüsü’ bir üniversite olarak nitelendirilmiş olması yönüyle önemli. İngiltere’de bulunan en başarılı eğitim ve araştırma kurumu kabul edilen üniversite, 25 Nobel ödülü sahibine ev sahipliği yapmasıyla da akademik bir miras değerinde.

Manchester Üniversitesi Bölümleri

Manchester Üniversitesi,

 • Biyoloji, Tıp ve Sağlık Fakültesi
 • Bilim Ve Mühendislik Fakültesi,
 • Beşeri Bilimler Fakültesi

Olmak üzere üç ana fakülte ve bu fakültelere bağlı çeşitli eğitim programlarını içeren bölümlerden oluşuyor. Her bir fakültesinin ayrı bir tarihi geçmişi ve başarıları bulunan Manchester Üniversitesinin her bir fakültesini aşağıdaki gibi incelemek mümkün:

Biyoloji, Tıp ve Sağlık Fakültesi

Manchester Üniversitesi’nin Biyoloji, Tıp ve Sağlık Fakültesi kendi içinde Biyolojik Bilimler Fakültesi ve Tıp Ve Sağlık Bilimleri Fakültesi olarak iki farklı bölüme ayrılıyor. Biyolojik Bilimler Fakültesinin temelleri, Manchester Üniversitesi’nin Bilim Ve Teknoloji Enstitüsü kapsamında kurulan Biyokimya programına dayanıyor.

Manchester Akademik Sağlık Bilimleri Merkezi’nin kurucu ortağı olan ve 1874 yılında kurulmuş olan Tıp Ve Sağlık Bilimleri fakültesi ise başta KOAH hastalığının tedavi ve araştırılması konusundaki çalışmaları ile tıp alanında adından sıkça söz ettiriyor. Keşif biliminden klinik uygulama ve hasta bakımına kadar her alanda sınırsız araştırma imkanı vadeden ve İngiltere sağlık sektörünün en büyük sağlık personeli tedarikçisi olan Manchester Üniversitesi Biyoloji, Tıp ve Sağlık Fakültesi, İngiltere’nin 44 Tıp fakültesi arasında 4. sırada yer alıyor.

Bilim Ve Mühendislik Fakültesi

Manchester Üniversitesi’nin Bilim Ve Mühendislik Fakültesi, Mühendislik Fakültesi ve Doğa Bilimleri Fakültesi olarak ikiye ayrılıyor. Mühendislik Fakültesi bünyesindeki bölümler ise şu şekilde sıralanıyor:

 • Analitik Bilimler
 • Bilgisayar Bilimleri
 • Elektrik Ve Elektronik Mühendisliği
 • İnşaat Mühendisliği
 • Kimya Mühendisliği Ve Analitik Bilimler
 • Makine Mühendisliği
 • Uzay Mühendisliği

Doğa Bilimleri Fakültesi kapsamındaki eğitim programları ise şunlar:

 • Kimya
 • Fizik Ve Astronomi
 • Yer Ve Çevre Bilimleri
 • Malzeme Bilimleri
 • Matematik

Manchester Üniversitesi’nin Doğa Bilimleri Fakültesi astrofizik merkezinin bünyesinde bulundurduğu hareketli radyo teleskobu, dünyanın üçüncü en büyük hareketli radyo teleskobu ve Einstein’ın Genel Görelilik kuramına getirdiği doğrulama etkisiyle biliniyor.

Beşeri Bilimler Fakültesi

Manchester Üniversitesi Beşeri Bilimler Fakültesi bünyesinde Sanat, Dil ve Kültürler Okulu, Manchester Mimarlık Okulu ve Manchester Metropolitan Üniversitesi yanında aşağıdaki araştırma enstitüleri yer alıyor:

 • Brooks Dünya Yoksulluk Enstitüsü
 • Eğitimde Eşitlik Enstitüsü
 • İnsani Çatışmalara Müdahale Enstitüsü
 • Kozmopolitan Kültürler Araştırma Enstitüsü
 • Manchester Yenilik Araştırma Enstitüsü
 • Sosyal Değişim Enstitüsü
 • Sürdürülebilir Tüketim Enstitüsü

Manchester Üniversitesi’nde tercih edilebilecek her türlü eğitim programı ve gerekli detaylar, Manchester Üniversitesi resmi web sitesinde yer alıyor.

Manchester Üniversitesi Fiyatları

Uluslararası öğrenciler için yoğun bir rekabet süreci gerektiren Manchester Üniversitesi’nde eğitim görmek için ödenecek miktar tercih edilecek eğitim programına göre belirleniyor. Lisans ve yüksek lisans programlarının ücretleri 18.500 GBP ile 42.000 GBP arasında değişiklik gösteriyor.

Manchester Üniversitesi Burs İmkanları

Manchester Üniversitesi okula başlarken veya çeşitli başarı koşulları gerçekleştiğinde kısıtlı sayıda olmak üzere öğrencilerine çeşitli burslar sunuyor ve aynı zamanda üniversite yurtlarında kalmalarını garanti ediyor.

Manchester Üniversitesi’nin yalnızca uluslararası öğrencilere sağladığı “Uluslararası Mükemmellik Bursu”, üniversitenin mühendislik ve fizik bölümleri tarafından veriliyor. Yalnızca tam zamanlı eğitim alan öğrencilere sunulan bu burs imkanı en fazla dört yıl süreyle veriliyor, öğrenci başladığı eğitim programını dört yılda bitirememiş olsa da belirtilen dört senenin sonunda burs kesiliyor. Öğrencilerin gösterdiği akademik performans da alınan bursun devamlılığını etkileyen faktörlerden.

Her dönem toplam 10 öğrencinin kullanabildiği ve yoğun bir talebin olduğu Uluslararası Mükemmellik Bursu almaya hak kazanan öğrencilere yıllık 2.000 £ olarak ödeniyor.

Manchester Üniversitesi için başvuru yapmak isteyen ve lise son sınıfta girdikleri sınavlarda yüksek performans gösteren öğrenciler, üniversite başvurusu yaparken aynı zamanda Uluslararası Mükemmellik Bursu için de başvuru yapabiliyorlar ve akademik referans ve başarı puanlarına göre burs için değerlendiriliyor. Burs için başvuru yapmamış olsa da, Manchester Üniversitesi bünyesindeki tüm uluslararası öğrenciler burs için aday olarak görülüyor.

Manchester Üniversitesi Nasıl Kazanılır?

Akademik hayatın her alanında olduğu gibi, üniversiteye hazırlanma sürecinde de yapılması gereken belirli çalışmalar bulunuyor. Atılması gereken adımlar, seçilen hedefler doğrultusunda belirleniyor, üniversite öğrencisi adayının gayreti etkili bir profesyonel danışmanlık ile birleşince belirlenen programın uygulanması da kolaylaşıyor.

Lise öğrenimi devam ederken bir yandan da AP, IB gibi diploma programları ve TOEFL ve IELTS gibi dil programlarını tamamlayan öğrencileri oldukça yoğun süreçler bekliyor. Diğer üniversitelerde olduğu gibi Manchester Üniversitesi’nde öğrenim görmek isteyen öğrenci adaylarının da yerine getirmesi faydalı olacak adımlar bulunuyor. Bu adımları şöyle sıralamak mümkün:

 • Lise diploma puanını yeterince yüksek tutmak için okul müfredat derslerine özen göstermek,
 • Manchester Üniversitesi’ne hangi diploma programı ile başvuru yapacağına karar vermek, bu program için gerekli danışmanlık merkeziyle hazırlanmaya başlamak, planlı olmak,
 • IELTS veya TOEFL programlarından birine hazırlanmak için gerekli kurslara başlamak, İngilizce bilgisini ve pratiğini geliştirecek çalışmalar takip etmek,
 • Tüm akademik çalışmaların yanında kendisini her alanda geliştirmek, sosyal ve kültürel faaliyetlere katılmak,
 • Hem rahatlamak adına, hem de kabul sürecinde etkili olacağı bilinciyle belirli spor ve sanat faaliyetlerine katılarak ürünler geliştirmek,
 • Her ne kadar zorlayıcı bir süreç olsa da, azim ve sabrını korumak.

Manchester Üniversitesi Başvuru

Manchester Üniversitesi’ne başvuru işlemleri, diğer İngiltere üniversitelerinde olduğu gibi UCAS sistemi üzerinden gerçekleşiyor. Başvuru sürecinde adaylardan 3.41’lik diploma puanının yanında AP ve IB diploma programlarından herhangi biri talep ediliyor.

İngiltere’de bulunan ve İngilizce eğitim veren Manchester Üniversitesi, öğrenci adaylarından dil yeterliliklerini belgelemeleri adına IELTS dil programından en az 7 puan almış olmalarını bekliyor. TOEFL programı ile dil becerileri sunulacaksa da bu programdan alınan puanın 570 ve üzeri olması isteniyor.

Lisedeki genel not ortalamasının yüksek olmasının ve iyi bir IELTS skorunun yanı sıra, adayların sanat ve spor alanlarındaki başarıları, sosyal sorumluluk projelerindeki aktivasyonları da kabul şansını artıran etmenler arasında gösteriliyor. Ayrıca etkili bir niyet mektubu ve sağlam bir özgeçmiş de okula kabul sürecini olumlu etkileyen faktörlerden. Performans ve sanat bölümlerine ise deneyimlerin ve üretilen eserlerin bulunduğu bir dosya ile başvuru yapıldığında kabul oranının arttığı gözleniyor.

Manchester Üniversitesi’nde öğrenim görmek isteyen adayların, hazırlık, başvuru, kayıt süreçleri ile ilgili işlemleri ve duyuruları üniversitenin kendi resmi web adresinden takip etmeleri gerekiyor.

Diğer Yazılarımız
Manchester Üniversitesi Rehberi (2023)

Avrupa ve dünya üniversiteleri düşünüldüğünde önemli bir yerde olan Manchester Üniversitesi, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’deki öğrencilerin de merak ettiği okullar arasında yer alıyor.

TOEFL ve IELTS arasındaki Farklar

İngilizce sınavlara hazırlanmak isteyenlere yol gösterebilmesi adına, bu içeriğimizde TOEFL ve IELTS arasındaki farklar konusunda araştırma yapanların merak ettikleri detayları ele alıyoruz.