Yale Üniversitesi'nde Öğrenim Görmüş Tanınmış Kişiler

Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Yale Üniversitesi

19.07.2021

İçerik Haritası

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en başarılı ve prestijli üniversitelerden bir tanesi olan Yale Üniversitesi, Amerika’da üniversite eğitimi almayı düşünen pek çok öğrenci adayının hayali. Amerika’nın üçüncü en eski üniversitesi ve aynı zamanda ülkenin en prestijli sekiz özel üniversitesinin bir araya gelerek oluşturduğu Ivy League’in (Sarmaşık Birliği) de üyesi olan Yale Üniversitesi, Amerika Birleşik Devletleri’nin son 33 yıldaki altı başkanından dördünün de mezun olduğu yer. Kökeni 1640’a kadar uzanan Yale Üniversitesi, akademik başarısı ile olduğu kadar mezunları arasında pek çok popüler ve tanınmış kişinin yer alması ile de dikkat çekiyor. Kurulduğu ilk yıllarda amacı o dönem bir koloni olan Connecticut eyaletine üst düzey ve eğitimli görevli ve papazlar kazandırmak olan Yale University, bugün yalnızca ABD için değil, dünya geneli için de önemli bazı isimlerin yüksek öğrenimlerini tamamladıkları bir üniversite olarak biliniyor. Bu isimler, Yale Üniversitesi jargonu ile “Yalies” olarak biliniyor. İşte Yale Üniversitesinde öğrenim görmüş tanınmış kişiler…

George H. W. Bush

1989 ile 1993 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri’nin 41’inci başkanı olarak görev yapan George Herbert Walker Bush, Yale Üniversitesi’nin dünya çapında tanınan mezunlarından bir tanesi. Massachusetts’te bir senatörün oğlu olarak dünyaya gelen George H. W. Bush, Pearl Harbor’daki saldırıların gerçekleştiği sırada üniversiteye gidecek yaşta olmasına rağmen, o dönemki ABD ordusunun en genç havacısı olarak orduya katılıyor. Savaşın sonuna kadar görev yapan Bush, ardından Yale Üniversitesi’nde eğitim almaya başlıyor. 1948 yılında Yale Üniversitesi’nden mezun olan George H. W. Bush, petrol işine giriyor ve henüz 40 yaşındayken, milyoner olan isimler arasına katılıyor.

Meryl Streep

Tam adı Mary Louise Streep olan Meryl Streep, Hollywood’un hem tiyatro ve sinemada hem de televizyonda önemli işlere imza atmış olan en değerli oyuncularından bir tanesi. Modern çağın en yetenekli ve saygın sinema oyuncuları arasında gösterilen, 2 Oscar ödülü ve 7 Altın Küre ödülü sahibi Meryl Streep, Yale Üniversitesi’nin en ünlü mezunlarından birisi. Master of Fine Arts olarak ifade edilen MFA eğitimini Yale Üniversitesi Drama Okulunda alan Meryl Streep, o dönemler okul ücretini ödemek için ise garsonluk ve sekreterlik yapıyor. 1975 yılında Yale Üniversitesi’nden MFA diplomasını alan ünlü oyuncu, böylece Yale Üniversitesinden mezun tanınmış kişiler arasına katılmış oluyor.

Bill Clinton

Amerika Birleşik Devletleri’nin 42’inci başkanı olan Bill Clinton, Yale Üniversitesinin tüm dünya tarafından bilinen mezunlarından bir tanesi ve 1993 ile 2001 tarihleri arasında görev yaptığı dönemde dünya siyaset sahnesinin de en önemli isimleri arasında yer alıyor. 1973 yılında Yale Üniversitesi hukuk bölümünden mezun olan Bill Clinton’ın siyasete atılması da mezuniyetinin ardından oluyor. 46 yaşında başkanlık görevine atanarak ABD’nin üçüncü en genç başkanı olan Bill Clinton, Soğuk Savaş’ın bitiminde başkan oluyor. Demokrat olarak tanımlanabilecek olan Bill Clinton, Franklin D. Roosevelt’ten sonra iki kere üst üste seçim kazanan ilk Demokratik Parti adayı olarak da tarihe geçiyor.

Hillary Clinton

Tam adı Hillary Diane Rodham Clinton olan Hillary Clinton, Amerika Birleşik Devletleri’nin 67’inci dışişleri bakanı ve Yale Üniversitesinde hukuk eğitimi almış en ünlü isimlerden bir tanesi.. Başkan Barack Obama yönetimi sırasında görev yapan Hillary Clinton, öncesindeki dönem olan 2001 ile 2009 yılları arasında ise New York’ta senatör olarak görev yapıyor.Hillary Clinton, aynı zamana Bill Clinton’ın eşi olarak 1993 ve 2001 yılları arasında da Amerika Birleşik Devletleri’nin “first lady”si ünvanını taşıyor. Bu özelliği ile Clinton, bakanlar kurulunda görev yapan ilk eski first lady olma ayrıcalığını da gösteriyor. 2008 yılı ABD seçimlerine Demokratik Parti’nin başkan adayı olarak katılan Hillary Clinton, seçimi kaybetmiş olsa da 2016 yılında tekrar aday oluyor ve bir ABD seçiminde halkın oyunu kazanan ilk kadın ünvanını taşıyor.

Jodie Foster

Hollywood’un en ünlü ve başarılı aktrislerinden bir tanesi ve aynı zamanda da başarılı bir yapımcı olan Jodie Foster, Yale Üniversitesinde eğitim almış tanınmış isimlerden bir tanesi. 3 yaşında okumayı öğrenen ve o yaştan itibaren kamera önünde yer almaya başlayan Jodie Foster, Yale Üniversitesi’nde edebiyat alanında eğitim alıyor ve tezini ünlü yazar Toni Morrison üzerine hazırlayarak onur derecesi ile mezun oluyor. Taxi Driver, Panik Odası ve Kuzuların Sessizliği gibi pek çok kült filmde yer alan başarılı oyuncu, 1989 yılında ilk ve 1991 yılında da ikinci Oscar ödülünü kazanıyor. Jodie Foster aynı zamanda üç Bafta ödülü ve iki de Altın Küre ödülünün sahibi.

Edward Norton

Ünlü Amerikan aktör, senarist ve yönetmen Edward Norton, Yale Üniversitesi mezunları arasında yer alan en ünlü isimlerden bir tanesi. Yale Üniversitesine 1991 yılında astronomi alanında eğitim almak için başlayan başarılı oyuncu, sonrasında tarih alanına geçiş yaparak mezun oluyor. Çocukluk yıllarından itibaren tiyatro ile ilgilenmeye başlayan Edward Norton, 1996 yılında çekilen Primal Fear isimli filmi ile ilk sinema oyunculuğunu gerçekleştiriyor ve buradaki rolü ile Oscar ödülüne aday gösteriliyor. Aynı rolü ile Altın Küre Ödülü’ne layık gösterilen oyuncu, Dövüş Kulübü filmindeki performansı ile dünya çapında üne kavuşuyor. Edward Norton, profesyonel oyunculuk kariyerinin yanı sıra idealist bir çevre aktivisti olması ile de biliniyor.

Tansu Çiller

Türkiye Cumhuriyeti’nin 22. Başbakanı olan Türk ekonomist ve akademisyen Tansu Çiller de Yale Üniversitesinde eğitim görmüş olan tanınmış kişilerden bir tanesi. 1993 ve 1996 yılları arasında Türkiye Cumhuriyeti başbakanlığı görevini yürüten Çiller, bugün Boğaziçi Üniversitesi olarak bilinen Robert Kolej Yüksekokulunda ekonomi bölümünü bitirdikten sonra yüksek lisans ve doktora eğitimini Amerika Birleşik Devletleri’nde tamamlıyor. Doktora üstü öğrenim sürecini Yale Üniversitesinde bitiren Tansu Çiller, ardından yine Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Franklin & Marshall College’da yardımcı profesör olarak görev alıyor.

 

Diğer Yazılarımız
Manchester Üniversitesi Rehberi (2023)

Avrupa ve dünya üniversiteleri düşünüldüğünde önemli bir yerde olan Manchester Üniversitesi, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’deki öğrencilerin de merak ettiği okullar arasında yer alıyor.

TOEFL ve IELTS arasındaki Farklar

İngilizce sınavlara hazırlanmak isteyenlere yol gösterebilmesi adına, bu içeriğimizde TOEFL ve IELTS arasındaki farklar konusunda araştırma yapanların merak ettikleri detayları ele alıyoruz.