Stanford Üniversitesi’nde Öğrenim Görmüş Tanınmış Kişiler

Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp

İçerik Haritası

Amerika’daki üniversiteler arasında en popülerlerden olan Stanford Üniversitesi, 2022 yılı dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında dördüncü sırada yer alıyor. 1885 yılında California Senatörü Leland Stanford ve eşi Jane tarafından kurulan Stanford Üniversitesi, zamanla ünlü bir araştırma kurumu ve Amerika’nın en çok adından söz ettiren üniversitelerinden biri olarak anılıyor.

16.319 öğrencisinin neredeyse dörtte biri uluslararası öğrencilerden oluşan kurum, her yıl mezun ettiği öğrencilerin arasında tüm dünyayı etkileyen ünlü kişileri barındırıyor. Amerika’da öğrenim görmek isteyen ve bu seçkin kurumdan mezun olanların hayatlarına ne şekilde değer kattığını merak edenler için derlenen Stanford Üniversitesinde öğrenim görmüş tanınmış kişiler listemizde yer alıyor.

Herbert Hoover

Amerika Birleşik Devletleri’nin 31. başkanı olan Herbert Hoover, Stanford Üniversitesi 1895 yılı Jeoloji lisans derecesi mezunlarından. Stanford’daki öncü sınıfın bir parçası olan Hoover, aynı zamanda öğrenciliğinde sınıf saymanlığını, futbol ve beyzbol takımlarının da yöneticiliğini üstlendi.

John Steinbeck

1925 yılına kadar aralıklı olarak üniversitede bulunan John Steinback, diploma alamadan okuldan ayrıldı. Pulitzer ödüllü yazar Steinbeck, en çok “Fareler ve İnsanlar”, “Gazap Üzümleri” ve “Cennetin Doğusu” kitaplarıyla tanınıyor.

John F. Kennedy

Amerika Birleşik Devletleri’nin 35. Başkanı olan John F. Kennedy, Stanford Üniversitesi’nde başladığı MBA programını yarım bırakarak mezun olmadan buradan ayrıldı.

Doris Fisher

1950’li yıllarda Stanford Üniversitesi’nden mezun olan Doris Fisher, eşi Donald Fisher ile birlikte 1969 yılında ünlü giyim markası GAP’i kurdu ve zamanla Banana Republic, Gap Kids ve Old Navy olarak genişleyen büyük bir yatırımın temellerini attı. Amerikan ekonomi dergisi Forbes’a göre Fisher, 2,4 milyar dolar değerinde ve dünyanın önde gelen milyarderleri arasında yer alıyor.

Sandra Day O’Connor

1950 yılında Stanford Üniversitesi ekonomi bölümünden yüksek bir dereceyle mezun olan Sandra Day O’Connor, iki yıl sonra yine Stanford Üniversitesi’nde hukuk okudu. Eski Yüksek Mahkeme yargıçlarından olan ve 1981 yılında Yargıtay’a atanarak mahkemedeki ilk kadın hukukçu olan Sandra Day O’Connor, 12 Ağustos 2009’da Başkan Barack Obama tarafından kendisine Başkanlık Özgürlük Madalyası sunulmuş olmasıyla tanınıyor.

Mitt Romney

2003 yılından 2007 yılına kadar Massachusetts valisi olan ve “Romney Care” olarak adlandırılmış evrensel bir eyalet içi sağlık hizmeti politikası oluşturmasıyla tanınan Mitt Romney, 2008 ve 2012 yılında cumhurbaşkanlığına aday oldu ve 3 Ocak 2019’da Utah senatörü olarak yemin etti. 1960 yılında Stanford Üniversitesi’ndeki öğrenimine başlayan Mitt Romney, misyonerlik yapmak için birinci sınıftan ayrıldı ve daha sonra BYU – Brigham Young Üniversitesi’nde öğrenim hayatına başladı.

Ted Koppel

1962 yılında 13 yaşındayken ailesiyle birlikte Amerika’ya göç eden Ted Koppel, Syracuse Üniversitesi’nde lisans programını bitirdikten sonra 1962 yılında Stanford Üniversitesi yüksek lisans programından mezun oldu. Bir İngiliz – Amerikan yayın gazetecisi olan Ted Koppel, 1980’de ABC’nin “Nightline” – televizyonun ilk gece yarısı haber programı için sunucu oldu. 40 Emmy Ödülü ile ödüllendirilen Koppel, 1987 yılında The Washington Journalism Review tarafından en iyi yayın röportajcısı seçildi.

Phil Knight

Nike’ın kurucu ortağı ve fahri başkanı olan Phil Knight, 1962 yılında Stanford Üniversitesi MBA programından mezun oldu. İşletme eğitimini tamamladıktan sonra gündüzleri muhasebecilik yaparken geceleri de bagajında taşıdığı ayakkabıları sattığını söyleyen Philip Hampson Knight, Stanford Üniversitesi’nde okurken hayalini kurduğu bir şirket olan Nike’ı bu şekilde hayata geçirdi ve bugün dünyanın en büyük spor ve fitness şirketinin temelleri böylece 1971 yılında atılmış oldu.

Ted Danson

1980’lerde “Cheers” ve daha yakın zamanda “The Good Place”deki rolü ile büyük bir televizyon yıldızı olarak tanınan Amerikalı aktör ve yapımcı Ted Danson, Stanford Üniversitesi’nde öğrenim gördüğü ikinci yılında drama ile ilgilenmeye başladı, 1972 yılında Pittsburgh’daki Carnegie – Mellon Üniversitesi’ne transfer olmaya karar verdi. 1984 yapımı “Something About Amelia filmindeki performansıyla “En İyi Erkek Oyuncu” dalında Altın Küre ödülü kazanan Ted Danson, 1986 yılında “When the Bough Breaks” filmi ile yapımcı olarak iyi bir çıkış yakaladı.

Sigourney Weaver

Amerikalı ünlü aktris, 1972 yılında Stanford Üniversitesi’nden İngilizce derecesi ile mezun oldu. Meryl Streep ile Yale Drama Okulu’na devam eden Weaver, “The Great Gatsby”deki Sigourney Howard karakterinden sonra 14 yaşında kendi adını Sigourney olarak değiştirdi.

Sally Ride

1973 yılında Stanford Üniversitesi fizik bölümünden mezun olan Sally Ride, 18 Haziran 1983’te Challenger uzay mekiği ile uzaya çıkan ilk Amerikalı kadın olması yönüyle tanınıyor. Stanford Üniversitesi ve daha sonra California Üniversitesi – San Diego’da profesör olan Ride, 23 Temmuz 2012’de, 61 yaşında pankreas kanserinden hayata veda etti.

Tobias Wolff

Amerikalı bir yazar ve editör olan Tobias Wolff’un çalışmaları The New Yorker, The Atlantic, Harper’s ve diğer dergilerde yayınlandı. 1964 yılında gönüllü olarak orduya katılan ve dört yıl sonra terhis olan Tobias Wolff, Oxford Üniversitesi’nde lisans programını bitirdi ve 1970’lerin ortalarında Stanford Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimini tamamladı.

Stanford Üniversitesi’nde yaratıcı yazarlık profesörü olan Wolff, buraya dönmeden önce 17 yıl boyunca Syracuse Üniversitesi’nde ders verdi ve Başkan Obama 2014 yılında Ulusal Sanat Madalyasını Wolff’a takdim etti.

Steve Ballmer

Harvard Üniversitesi matematik ve ekonomi lisans bölümlerini bitirdikten sonra Protecter & Gamble’da çalışmaya başlayan Steve A. Ballmer, ardından lisansüstü çalışmaları için Stanford Üniversitesi’ne gitti. Burada MBA programına başlayan Ballmer, kısa süre sonra 1980 yılında Bill Gates tarafından Microsoft’un ilk işletme müdürü olarak işe alındı ve MBA programını yarıda bıraktı. 13 Ocak 2000 tarihinden 4 Şubat 2014’e kadar Microsoft’un CEO’su olan Ballmer, Los Angeles Clippers’ın ve kâr amacı gütmeyen bir teyit ve analiz sitesi olan USAFacts’in şu anki sahibi.

Mukesh Ambani

Hint filmi Guru’ya ilham verdiği söylenen başarılı bir babanın oğlu olarak dünyaya gelen Mukesh Ambani, ünlü bir Hint işadamı. Bombay (Mumbai) Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra Stanford Üniversitesi’nde MBA programına başlayan Shri Mukesh D. Ambani, babasının polyester fabrikasında çalışmak için ilk yıldan sonra okulu bıraktı. 1981 yılında, şu anda Hindistan’ın en büyük özel sektör şirketi olan Reliance Industries Limited’e katılan Ambani, şirketin şu andaki başkanı ve genel müdürü.

John Elway

1982 yılında Stanford Üniversitesi ekonomi bölümünden mezun olan John Elway, okula devam ettiği dört yıl boyunca Stanford Üniversitesi’nde oyun kuruculuk yaptı. Aynı zamanda beyzbol da oynayan Elway, çok sayıda rekor kırdı ve üniversite öğreniminin son yılında All – American oldu. Mezun olduktan sonra hem Baltimore Colts hem de New York Yankees tarafından takımlara seçilen Elway, Ulusal Futbol Ligi NFL’deyken Colts’un teklifini reddediyor ve Denver Broncos’a transfer oldu. Halen, Denver Broncos’unun genel müdürü ve futbol operasyonlarının başkanı.

Reed Hastings

Lisans derecesini Maine’deki Bowdoin Koleji’nden alan ve ardından Svaziland Barış Gücü’nde matematik öğretmenliği yapan Reed Hastings, daha sonra, Stanford Üniversitesi’nin bilgisayar yüksek lisans derecesinden 1998 yılında mezun oldu. On yıl çeşitli yazılım şirketlerinde çalışan Hastings, daha sonra Marc Randolph ile günümüz medya devlerinden kabul edilen Netflix’i kurdu.

Peter Thiel

Girişim kapitalisti, yazar ve PayPal’ın kurucu ortağı olan Peter Thiel, Stanford Üniversitesi hukuk lisans derecesi 1992 mezunu. 2004 yılında Facebook’a yaptığı 500.000$’lık erken yatırımıyla tanınan ve ayrıca 2005 yılında Clarium Capital hedge fonu kuran Thiel, günümüzde de Stanford Üniversitesi’nde işletme dersleri veriyor.

Cory Booker

2020 seçimlerinde cumhurbaşkanlığına aday olan Cory Booker, Stanford Üniversitesi’nde siyaset bilimi okuduktan sonra 1992 yılında yine Stanford Üniversitesi sosyoloji yüksek lisans programından mezun oldu. Amerika’daki hukuk eğitiminin birinci aşamasını tamamlama derecesini Yale Üniversitesinden alan Booker, Newark, New Jersey belediye başkanı, ardından eyalet senatörü olarak görev almış bir siyasetçi.

Rachel Maddow

Amerikalı televizyon sunucusu ve siyasi yorumcu olan Rachel Maddow, 1994 – Stanford Üniversitesi kamu politikası mezunu. Yüksek lisans programını Oxford Üniversitesi’nde tamamlamak üzere, Amerika’nın prestijli bursu Rhodes Scholar’ı almaya hak kazanan seçkin öğrencilerden olan Maddow, MSNBC’nin “The Rachel Maddow Show” programının sunucusu.

Tiger Woods

1990’lı yıllarda ve 2000’li yılların başlarında üst üste ‘Yılın Sporcusu’ ödülüne layık görülen Tiger Woods, henüz 30 yaşına gelmeden elde ettiği başarılarla adından söz ettiren bir golf sporcusu.

1994 yılında tam bir golf bursuyla Stanford Üniversitesi’ne başlayan şampiyon golfçü, yalnızca iki yıl devam edebildiği üniversitesinde iki defa All – American seçildi.

Larry Page

Google’ın kurucu ortağı olan Larry Page, Amerikalı bilgisayar bilimcisi ve internet girişimcisi. 1990’ların ortalarında Stanford Üniversitesi’nde başladığı doktora programında Sergey Brin ile karşılaştı ve her ikisi de yüksek lisans öğrenimlerini tamamlayamadan bugün tahmini olarak 67.8 milyar dolar değerinde olan Google’ı kurdu.

Sergey Brin

6 yaşında Moskova’dan ABD’ye göç eden Sergey Mikhaylovich Brin, Rus kökenli Amerikalı bilgisayar bilimcisi ve internet girişimcisi. 1993 yılında Maryland Üniversitesi’nden matematik ve bilgisayar bilimlerinden mezun olan ve ardından Stanford Üniversitesi’nde burslu yüksek lisans öğrenimine başlayan Brin, burada karşılaştığı Larry Page ile tanışarak Google’ın kurucu ortağı oldu.

Reese Witherspoon

“Election”, “Legally Blonde”, “Wild” ve “Big Little Lies” TV dizisindeki rolleriyle tanınan oyuncu, yapımcı ve girişimci Laura Jeanne “Reese” Witherspoon, 1990’ların ortalarında İngiliz Edebiyatı okumak için gittiği Stanford Üniversitesi’ndeki öğrenimini yarıda bıraktı. Çocukluğu babasının askeri cerrah olarak görev yaptığı Almanya’da geçen Witherspoon, 7 yaşında modellik yapmaya başladı ve ilk büyük rolünü 14 yaşında “The Man in the Moon”da üstlendi.

Julie Foudy

Lisans programını 1994 yılında tamamlayan Julie Foudy, ardından Stanford Üniversitesi’nin tıp fakültesine kabul ediliyor ancak iki yıl erteliyor ve ardından kabul etmemeye karar veriyor.

1991 ve 1999 yıllarında iki FIFA Dünya Kupası şampiyonluk takımının üyesi olan ve üç ABD Olimpiyat takımında oynayan sporcu Julie Foudy, 2008 Yaz Olimpiyatları için NBC’de spor masası muhabirliği de dahil olmak üzere birçok kez spor yayıncılığı da yapmış.

Fred Savage

Kariyerine 9 yaşında başlayan Fredrick Aaron Savage, Amerikalı aktör ve yapımcı.

12 yaşında, bir başrol oyuncusu tarafından en iyi performans olarak Emmy Ödülü’ne aday gösterilen en genç kişi. 1999 yılında Stanford Üniversitesi’nden İngilizce derecesi ile mezun olan Savage, Sigma Alpha Epsilon kardeşliğinin bir üyesi oluyor.

Chelsea Clinton

Eski başkan Bill Clinton’ın kızı Chelsea Clinton, Stanford Üniversitesi’nde kimya okumaya başladı ancak anadalını tarihe çevirerek 2001 yılında Stanford Üniversitesi tarih lisans bölümünden mezun oldu. NYU’da çok inançlı liderlik için Of Many Enstitüsü’nü kuran Clinton, halen eş başkan olarak görev yapıyor.

Sundar Pichai

Hindistan’da çiftçi bir ailenin çocukları olarak dünyaya gelen Sundar Pichai, ortaokul ve lise eğitimini Chennai’nin Ashok Nagar bölgesinde aldı. 1993 yılında metalürji mühendisliğinden mezun olduktan sonra Stanford Üniversitesi malzeme bilimi ve yarı iletken fizik alanında yüksek lisans programını burslu tamamladı ve ardından Wharton School’da işletme yüksek lisansı yaptı. Çeşitli şirketlerde görev yaptıktan sonra 2004 yılında ürün yöneticisi olarak Google’da başlayan Pichai, Google Chrome, Chrome OS ve Drive gibi hizmetleri geliştiren ekipte yer alıyor. Görev yaptığı sürece Chrome dünyanın en çok kullanılan tarayıcısı oldu ve 10 Ağustos 2015’te Sundar Pichai Google’ın yeni CEO’su olarak açıklandı.

Diğer Yazılarımız
Manchester Üniversitesi Rehberi (2023)

Avrupa ve dünya üniversiteleri düşünüldüğünde önemli bir yerde olan Manchester Üniversitesi, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’deki öğrencilerin de merak ettiği okullar arasında yer alıyor.

TOEFL ve IELTS arasındaki Farklar

İngilizce sınavlara hazırlanmak isteyenlere yol gösterebilmesi adına, bu içeriğimizde TOEFL ve IELTS arasındaki farklar konusunda araştırma yapanların merak ettikleri detayları ele alıyoruz.