SAT Puanımı Nasıl Artırabilirim?

Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp

18.05.2021

İçerik Haritası

SAT’nin Amerika Birleşik Devletleri’nde ya da bazı yabancı ülkelerde üniversite okumak isteyen öğrenciler için çok önemli bir sınav olduğuna şüphe yok. SAT puanın ne kadar yüksek olursa başarılı bir okula girme ihtimalin de bir o kadar yüksek olur ve çeşitli burs olanaklarından faydalanman da kolaylaşır. Eğer deneme testlerinden aldığın puanlar seni tatmin etmiyorsa ya da kendi seviyenin hedeflediği üniversite için yeterli olmadığını düşünüyorsan, aklına gelen ilk sorunun “SAT puanımı nasıl artırabilirim?” olması da oldukça normal. Korkacak bir şey yok. SAT sınavında daha yüksek puan almanı sağlayacak pek çok teknik var. Yapılması gereken ilk şey ise kim olduğunu ve kendi çalışma stilini bilmek, SAT sınavına hazırlanırken de kendi kişisel yaklaşımından faydalanmak! İşte SAT puanını artırmak ile ilgili bilmen gerekenler ve sınava hazırlanırken işine yarayacak ipuçları…

SAT Puanını Artırmak Mümkün mü?

SAT puanını artırmak, senin çalışma isteğini ve sınava bakış açını ne kadar değiştirmek istediğinle alakalı olarak, hiç de zor değil. Bunun dışıda SAT puanını artırmanda etkili olabilecek birkaç faktör daha var:

  • Çalışmak için sahip olduğun zaman (Ne kadar çok, o kadar iyi!)
  • Gelişmek için ne kadar motive olduğun
  • Mevcut SAT puanın (Puanın zaten yüksekse, puanın artışı da bir o kadar az olacaktır.)
  • SAT bölümlerinden hangilerinde gelişime ihtiyaç duyduğun

SAT sınavında elde etmek istediğin fazladan her 50 puan, belirlediğin bölümde fazladan ortalama 4 soru daha doğru bilmen anlamına gelir. Bu soruların sayısı, fazladan puana ihtiyaç duyduğun bölüme göre değişiklik gösterir.

SAT Puanını Artırmak İçin Yapman Gerekenler

Çalışma Materyallerinden Faydalan

SAT puanını artırmak için yalnızca matematik, reading ve writing konusunda daha fazla şey bilmen yeterli olmayabilir çünkü SAT puanın, büyük oranda SAT sınavı ile ilgili bildiğin tekniklere göre değişecektir. SAT, belirli kalıplara ve stillere sahip olan bir sınav. Eğer bu sınava yönelik teknik ve ipuçlarına hakim değilsen, puanının beklentilerinin altında olmasının temel sebebi bu olabilir. Bu durumla baş etmek için sınava özel olarak hazırlanmış materyallerden faydalanabilirsin. SAT hazırlık kitapları, bu sınava özel olarak hazırlanmış ipuçlarını ve örnek soruları içerir. Hatta bazı kitaplarda örnek essay çeşitlerine rastlamak bile mümkündür. Dolayısıyla SAT sınavına özel olarak hazırlanmış basılı materyallerden ve online içeriklerden faydalanmak, puanını artırmak için yapman gereken ilk şey!

Planlı Çalış

Planlı ve programlı bir çalışma düzeni oturtmadan, SAT sınavına yönelik verimli bir çalışma gerçekleştirmek neredeyse imkansızdır. SAT sınavından yüksek puan almak, pek çok farklı alanda ve pek çok farklı konuda bilgi gerektirir. Bu büyük bilgi yığınını küçük parçalara bölmeden çalışmaya başlamak, işlerin bir süre sonra karışmasına sebep olabilir. Buradaki en büyük yardımcın, SAT sınavına özel olarak hazırlanan ve online olarak bulabileceğin çalışma programlarıdır. Bu programlara uyduğun ve programları da kendi yaşam biçimine uyarladığın takdirde, strese kapılmadan son güne kadar çalışma düzenini koruyabilirsin!

Bol Bol Deneme Testi Çöz

SAT, pek çok eğitim uzmanı tarafından maraton koşmaya benzetilir. Oldukça uzundur ve eğer ona özel bir çalışma yapılmadıysa, sonuna kadar dayanmak zor olabilir. SAT sınavına hazırlanmak için bol bol deneme testi çözmek, seni sınav gününe hem entelektüel hem de mental olarak hazırlar. Kendi kendine, gerçekten sınava giriyormuşcasına bir simülasyon hazırlayarak, dayanma gücünü ve odağını artırabilirsin. College Board aracılığı ile ya da SAT sınavına hazırlık kitaplarından alarak uygulayacağın deneme testleri, hem sınavın genel yapısına alışman hem de problem yaşadığın konu ve bölümleri fark etmen için yardımcı olur. Böylece nerelerde başarılı olduğunu ve nerelerde daha fazla gelişime ihtiyaç duyduğunu açık bir şekilde görebilirsin.

Çalışma Tekniğini Güçlendir

Lise öğrencileri, özellikle de son yıllarında, oldukça yoğun bir programa sahip olur. Okuldaki sınavlar, beklenen ödevler ve bazen okul dışı etkinlikler sebebiyle SAT sınavına ayırabileceğin vakit, tahmin ettiğinden daha az olabilir. Bu sebeple sınava çalışma tekniğini güçlendirmek, sınava hazırlanmak için ayırdığın zamandan maksimum verimi almanı sağlar. Eksik olduğunu düşündüğün konulara daha fazla zaman ayırmak, SAT’e  yönelik olmayan şeyler de okumak ve izlemek gibi bazı alışkanlıklar, daha az ama daha verimli çalışmanı sağlayabilir.

Hayali Engellerden Kurtul

Kimilerini motive etse de çoğu insan, baskı altında çalışmaktan ya da bir görevi zorla yerine getirmekten hoşlanmaz. Dolayısıyla SAT sınavına çalışmak, bazen mental yorgunluğu ve negatif düşünceleri de beraberinde getirebilir. Yaşadığın stres ve bıkmışlık hissinin normal ve geçici olduğunu bilmek, bu stresli anlarla daha kolay baş etmeni sağlayabilir. Böyle hissettiğin anlarda, olaylara objektif bir açıdan bakmayı deneyebilir ve iyi yönlerine odaklanmaya çalışabilirsin!

 

Diğer Yazılarımız

Manchester Üniversitesi Rehberi (2023)

Avrupa ve dünya üniversiteleri düşünüldüğünde önemli bir yerde olan Manchester Üniversitesi, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’deki öğrencilerin de merak ettiği okullar arasında yer alıyor.

TOEFL ve IELTS arasındaki Farklar

İngilizce sınavlara hazırlanmak isteyenlere yol gösterebilmesi adına, bu içeriğimizde TOEFL ve IELTS arasındaki farklar konusunda araştırma yapanların merak ettikleri detayları ele alıyoruz.