Oxford Üniversitesi’nde Öğrenim Görmüş Tanınmış Kişiler

Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp

18.05.2021

İçerik Haritası

Hemen hemen her öğrencinin hayali, dünyanın en iyi üniversitelerinden birinde okumak. Dünyanın en iyi üniversiteleri denildiğinde ilk akla gelen üniversitelerden birisi de, İngiltere’nin Oxford şehrinde bulunan Oxford Üniversitesi! Dünyanın bilinen en eski üniversitelerinden bir tanesi olan Oxford Üniversitesi’nin tarihi, 1096 yılına kadar uzanıyor. Köklü bir tarihe sahip bu üniversite, dünyanın en prestijli akademik eğitim kurumlarından bir tanesi! Tam 39 tane yarı bağımsız kolejden oluşan Oxford Üniversitesi, toplamda 4 bölüme ayrılan geniş bir uzmanlık yelpazesine sahip. Öğrencilerine global standartlarda başarılı bir eğitim sunan bu üniversite, dünyanın her yerinde kaliteli eğitimin örneği olarak kabul ediliyor. Oxford Üniversitesi mezunları, akademik kariyerden politikaya kadar pek çok farklı alanda uzmanlaşıyor ve dünyanın en tanınmış isimlerine dönüşebiliyor. Televizyonda gördüğümüz kişilerden dünyanın en ünlü yazarlarına kadar, Oxford Üniversitesi’nden mezun pek çok tanınmış isim var. İşte o isimlerden bazıları…

Stephen Hawking

Kara deliklerden büyük patlama teorisine kadar pek çok konuda devrim niteliğinde teoriler üreten Stephen Hawking, dünyanın en ünlü fizikçi ve teorisyenlerinden bir tanesi. Albert Einstein’dan sonra dünyanın en iyi teorik fizikçisi olarak kabul edilen Stephen Hawking, Oxford Üniversitesi’nde fizik eğitimi aldı. Babası da Oxford Üniversitesi mezunları arasında yer alan Stephen Hawking, ayrıca Oxford Üniversitesi’nde olağanüstü başarı gösteren öğrencilere verilen birinci sınıf onur madalyasının da sahibi.

Oscar Wilde

Dünyanın en ünlü yazarlarından bir tanesi olan Oscar Wilde, Oxford Üniversitesi’ne bağlı Magdalen Koleji’nden mezun. Olağanüstü başarısı sebebiyle Oxford Üniversitesi’nde kraliyet bursu ile okuyan ünlü yazar, buradaki eğitimine 1874 yılından 1878 yılına kadar devam etti. Sanat ve edebiyata dair en önemli ilke ve fikirlerini üniversite eğitimi sırasında edinen ünlü yazar, 1878 yılında Magdalen Koleji’nde eğitim görürken yazdığı bir şiiri ile de ödül aldı.

Margaret Thatcher

Tüm dünyada Demir Leydi lakabıyla tanınan ve İngiltere’nin ilk kadın başbakanı olan Margaret Thatcher da, Oxford Üniversitesi’nde öğrenim görmüş ünlü isimler arasında yer alıyor. Çocukluk yıllarında çalışkan ve hırslı bir öğrenci olarak bilinen Margaret Thatcher, Oxford Üniversitesi’nin Somerville Koleji’nde kimya öğrenimi gördü. 1943 yılından 1947 yılına kadar Oxford Üniversitesi’ndeki öğrenimine devam eden Thatcher, 1947 yılında bu köklü okuldan ikinci sınıf onur derecesi ile mezun oldu.

Benazir Bhutto

Dünyanın ilk kadın başbakanları arasında Oxford Üniversitesi’nden mezun olan ikinci isim ise, Pakistan’ın ilk kadın başbakanı Benazir Bhutto. Benazir Bhutto, Harvard Üniversitesi’nde sanat eğitimi aldıktan sonra edebiyat üzerine ikinci üniversitesini Oxford Üniversitesi Lady Margaret Hall’da tamamladı. Lisans eğitiminin ardından, yine Oxford Üniversitesi’ndeki St. Catherine Koleji’nde yüksek lisans eğitimini tamamlayan Bhutto, aynı zamanda Oxford münazara topluluğunun da ilk Asyalı kadın başkanı olarak seçildi.

J. R. R. Tolkien

Kaleme aldığı Yüzüklerin Efendisi serisi ile dünyanın en ünlü fantastik edebiyat yazarı olarak kabul edilen JRR Tolkien, Oxford Üniversitesi’nin en eski dördüncü koleji olan Exeter Koleji mezunlarından biri. Hayal dünyası ve dilbilim alanındaki bilgileri ile hayranlık uyandıran J. R. R.  Tolkien, aynı zamanda Oxford Üniversitesi’nde İngiliz dili ve edebiyatı alanında profesör olarak da görev yaptı.

Emma Watson

Oxford Üniversitesi, yalnızca bilim ve politika alanında değil farklı alanlarda da tanınmış pek çok isme ev sahipliği yapmış bir okul. Dünyaca ünlü Harry Potter serisinde canlandırdığı Hermione karakteri ile tanınan Emma Watson, Oxford Üniversitesi’ne bağlı Worcester Koleji’nde eğitim gören ünlü isimlerden bir tanesi. 11 yaşından beri beyaz perdede oyunculuk yapan Emma Watson, Oxford Üniversitesi’nde okumanın gerçekleştirmek zorunda olduğu en büyük hayallerinden bir tanesi olduğunu söylüyor.

Diğer Yazılarımız

Manchester Üniversitesi Rehberi (2023)

Avrupa ve dünya üniversiteleri düşünüldüğünde önemli bir yerde olan Manchester Üniversitesi, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’deki öğrencilerin de merak ettiği okullar arasında yer alıyor.

TOEFL ve IELTS arasındaki Farklar

İngilizce sınavlara hazırlanmak isteyenlere yol gösterebilmesi adına, bu içeriğimizde TOEFL ve IELTS arasındaki farklar konusunda araştırma yapanların merak ettikleri detayları ele alıyoruz.