Kanada'nın Şehirleri

Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp

05.08.2022

İçerik Haritası

Çok sayıda eyalete ve bu eyaletler içerisinde şehir yerleşkelerine sahip olan Kanada, Kuzey Amerika’nın en kuzeyinde yer alan ülkedir. Çift dilli federal bir ülke olan Kanada’da konuşulan resmi diller ise İngilizce ve Fransızcadır. Fransızca konuşan Kanadalılar (Frankofonlar) büyük oranda ülkenin doğusundaki Quebec bölgesinde yaşarlar. Ontario ve Atlantik eyaletleri de Fransızcanın yaygın olduğu yerlerdir. Diğer bölgelerde hakim dil İngilizce olsa da, birçok kişi her iki dili de iyi derecede konuşabilmektedir.

Çift resmi dilli olmasının etkisiyle gelişmiş dil okullarını barındıran Kanada, dünyanın dört bir yanından uluslararası öğrencilere öğrenim imkanları sunmaktadır. Bu yönüyle ülke, Türkiye’den birçok öğrencinin “dual degree” ile dil öğrenmek ve üniversite eğitimini tamamlamak istediği ülkelerin başında gelir.

Dünyanın en yüksek refah düzeyine sahip ülkeleri listesinde ilk sıralarda yer alan Kanada, burada öğrenim görmek isteyen öğrenciler için çok zorlayıcı sınav puanları gerektirmez. Amerikan ve İngiliz üniversitelerine denk olan ve ülkenin her bir köşesine yayılmış durumdaki eğitim kurumlarından İngilizce eğitim verenler TOEFL veya IELTS sınav puanlarına göre kabul yaparken Fransızca temelli kurumların ortak bir puanlama sistemi bulunmaz, kabul şartları eyalet ve şehirlere göre farklılık gösterir.

Her ne kadar eğitim devlet tarafından destekleniyor olsa da Kanada’da sabit bir eğitim bursunun bulunmaması, ülkede bulunan eğitim kurumlarında öğrenci olmak için yeterli finansal kaynağa sahip olmayı gerektirir. Bunun için aile destekli bir eğitim hayatı tercih edilebileceği gibi, öğrenim görürken aynı zamanda çalışarak maddi gelir elde etmek mümkündür.

Kanada’da öğrenci olmak için yapılması gereken, sosyal, kültürel ve ekonomik açıdan en uygun şehrin ve okulun tercih edilmesi olmalıdır. Her bir eğitim kurumu yüksek bir akademik özerklik derecesine sahip olan ülkenin öğrencilerin ilgisini çeken farklı bölge ve şehirleri vardır. Kanada’da öğrenim görmek isteyenler için, ülkenin çeşitli eyalet ve şehirlerine dair fikir verebilecek bilgilere bu içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Ottawa, Ontario

52 şehri bulunan Ontario eyaletinin başkenti Ottawa, Rideau Kanalı üzerinde yer alır. Kanada Parlamentosu Tepesi, Kanada Havacılık ve Uzay Müzesi, Tarım ve Gıda Müzesi, Notre – Dame Katedrali gibi seçkin yapıları barındıran şehir, çeşitli konser ve tiyatro aktiviteleriyle sürekli canlı ve hareketlidir. Winterlude kış karnavalının düzenlendiği şehir olan Ottawa, tüm sene boyunca gidilebilecek etkinlikleriyle öğrencilere eğitim ve tatili bir arada yaşama fırsatı sunar.

Ontario Eyaletinde çift resmi dilli tek şehir olan Ottawa, düzenlenen festivaller, çeşitli yemek seçenekleri ve öğrencilerin kaliteli vakit geçirebileceği doğal bölgeleri ile Kanada’da öne çıkan şehirler arasında yer alır.

Ottawa Üniversitesi ve Carleton Üniversitesi başta olmak üzere birçok eğitim kurumu bulunan şehirde nüfusun çoğunluğunu Fransızlar oluşturmaktadır. Bu bakımdan şehir, Fransızca dil eğitimi almak isteyenlerin ilk tercihleri arasında yer alabilir.

Toronto

“Mercer Quality Of Living Survey” tarafından defalarca dünyanın en yaşanılabilir şehri seçilen Toronto, Kuzey Amerika ve dünyanın en ferah ve en güvenli şehirleri listesinin başında gelir. Çok uluslu bir yapıya sahip olan Toronto, Kanada nüfusunun yaklaşık altıda birini barındırır.

Kanada’nın en büyük şehri Toronto, bir dünya kentinin sunabileceği her türlü imkanı sunması yönüyle öğrenciler tarafından da en çok tercih edilen şehirlerin başında gelir. Toronto Üniversitesi, York Üniversitesi, Ryerson Üniversitesi gibi önemli yükseköğretim kurumlarının bulunduğu şehir, İngilizce eğitim görmek isteyen öğrenciler için oldukça uygundur. Ayrıca finans ve bankacılık faaliyetlerinin gelişmiş olması, bu alandaki iş imkanlarını da artırmıştır.

Kaliteli yemekleri ve seçkin alışveriş merkezleri ile tanınmış kişilerin uğrak yeri haline gelen Toronto, ev sahipliğini yaptığı Toronto Uluslararası Film Festivali ile de adından söz ettirmektedir. Sayıları gittikçe artan gökdelenleri, CN Kulesi, Yorkville, ROM ( Toronto Kraliyet Müzesi) ile Toronto, dünya mutfağından lezzetleri ve kültürel çeşitliliği ile de dünyanın her kesiminden öğrencilerin kendisine yer bulabileceği kültürel bir merkezdir.

Halifax, New Scotland

Eğlenceli partileri, sevecen ve canayakın halkıyla Kanada’nın neşeli şehri Halifax, burayı ziyaret eden herkese kendini evinde hissettiren bir huzur sunar. Dünyanın en büyük doğal limanlarından birine sahip olan şehir, aynı zamanda dünyanın en uzun tahta kaldırımına sahiptir.

1912 yılında batan Titanic’te ölenlerin burada toprağa verilmiş olması, tarihi olarak da dikkat çeken bir yer olmasını sağlamıştır.

Vancouver British Columbia

Kanada’nın üçüncü büyük şehri olan Vancouver, British Columbia eyaletinin 52 şehri içinde en büyük olanıdır. 2004 yılında “Conde Nast Traveller” tarafından Amerika’nın en iyi şehri seçilen Vancouver, sahip olduğu olağanüstü doğası ve hareketli şehir merkezi ile doğa ve kentsel yaşamın iç içe geçtiği bir yaşam alanıdır.

Parkları, müzeleri, kayak merkezleri, golf ve hiking alanları, tiyatro ve sinemaları ile kültürel aktivite skalası oldukça güçlü olan şehir, birçok açıdan da öğrenci dostu olarak bilinir. İngilizce öğrenmek için dünyadaki en uygun yerlerden bir olan Vancouver, British Columbia Üniversitesi ve Simon Fraser Üniversitesi gibi popüler eğitim kurumlarına sahiptir. Öğrenim için burayı tercih edenlere ücretsiz ulaşım imkanı sunan şehir, uzay teknolojileri, sanayi, yazılım ve biyokimya gibi alanlarda eğitim ve iş imkanları sağlayarak avantajlı bir bölge haline gelmiştir.

Quebec

Kanada’nın doğusunda bulunan en büyük eyalet olan Quebec, aynı zamanda Kanada’da tek resmi dilin Fransızca olduğu tek eyalettir. Kuzey Amerika’nın en eski yerleşim bölgelerinden olan Quebec City’nin geçmişi, St. Lawrence Nehri üzerinde yer alan tarihi surlar ile 1608 yılına kadar uzanır. Quebec, Kanada’nın UNESCO Dünya Mirası Alanı olarak belirlenen iki şehrinden biridir.

Ücretsiz ve modern sağlık hizmetleri ve dayanışma yönü kuvvetli bir toplum yapısı bulunan Quebec, zengin doğal kaynakları, gelişmiş sanayi ağı ve bilgi teknolojileri ile de dünyanın en güçlü 20 ekonomisi arasındadır.

Montreal

Kanada’nın ikinci büyük şehri olan Montreal, Quebec eyaletinin en büyük kentidir. Tarihi ve moderni harmanlayan kent, Kanada’nın Avrupa şehri olarak bilinir. Paris’ten sonra, dünyada Fransızca konuşulan ikinci büyük şehir olan Montreal, Montreal Adası üzerinde kurulmuştur ve önemli bir liman kentidir. Dünyanın en prestijli üniversitelerinden biri olan McGill Üniversitesi, Montreal Üniversitesi, Concordia Üniversitesi ile tercih edilen bir eğitim merkezidir. Sinema, müzik ve festivalleri ile kültür merkezi olan Montreal, uluslararası caz ve film festivallerinin yanında Yaz Olimpiyatları, Expo 67 gibi uluslararası faaliyetlerin de ev sahipliğini üstlenir. Hem ekonomi hem de eğitim hayatında havacılık, elektronik, haberleşme, teknoloji, görsel ve dijital sanatlar, tasarım alanlarında geniş imkanlar sunar.

Winnipeg, Manitoba

Manitoba Eyaletinin Hudson Körfezi’ne açılan kapısı olan Winnipeg, sahip olduğu coğrafi avantajlar ve verimli tarım alanlarıyla Kuzey Amerika’nın en hızlı gelişen şehirlerinden olmuştur. Görülmeye değer tarihi yapılarıyla, etkileyici İnsan Hakları Müzesiyle ve kutup ayılarının bulunduğu hayvanat bahçesiyle gezilesi bir kent olan Winnipeg, Winnipeg Üniversitesi ve Manitoba Üniversitesine ev sahipliği yapar.

Charlottetown,Prince Edward Island

Prince Edward Adası’nda yer alan sahil şeridi Charlottetown, gelişmiş bir sanat varlığına, zengin bir mutfağa, sokak sanatçıları ile eğlenceli bir kent merkezine sahiptir. Kırmızı kumu ile meşhur Prince Edward Adası ise görülmeye değer bir ada olarak dikkatleri çeker.

Yukon

Kanada’nın kuzeyinde süregelen vahşi hayatın izlerini sergileyen Yukon bölgesinin başkenti, Yukon isimli nehir boyunca uzanan ve dağlarla çevrilmiş olan Whitehorse şehridir. Kışın Kuzey Işıklarını izlemek için gelen kampçılar en büyük turizm faaliyetlerini oluşturur.

Alberta

Bir şehirde bulunması gereken her türlü imkana sahip olmasına rağmen kasaba hayatının sürdürüldüğü Alberta, en az 10 binlik nüfusa sahip olan 19 şehirden oluşur. Başkent Edmonton’dır. Sahip olduğu petrol varlığı sayesinde gelişen bir ekonomiye sahip olduğu söylenebilir.

Calgary

Göçmenlerin genellikle tercih ettiği Kanada Şehri Calgary, Kanada’da eğitim almak isteyen öğrenciler için de tercih listesinde ilk sırada yer alır. Genç nüfus varlığını artırmak isteyen şehir, ev sahipliği yaptığı öğrenciler için çeşitli avantajlara sahiptir. Avrupa ve ABD’de bulunan öğrenci merkezleriyle rekabet halindeki Calgary, buraya eğitim için gelen gençlerin sosyal ve kültürel hayatlarının da verimli geçmesini sağlayacak çeşitli etkinlikler sunmaktadır.

Zengin petrol rezervine sahip bu şehirde bulunan Calgary Üniversitesi ve Mount Royal Üniversitesi, petrokimya ve ekonomi alanlarında eğitim ve istihdam sağlamayı vadeder.

New Brunswick, Newfoundland and Labrador, Northwest Territories ve Saskatchewan eyaletleri, Kanada’da bulunan diğer yerleşim yerleri arasında yer alır.

Diğer Yazılarımız
Manchester Üniversitesi Rehberi (2023)

Avrupa ve dünya üniversiteleri düşünüldüğünde önemli bir yerde olan Manchester Üniversitesi, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’deki öğrencilerin de merak ettiği okullar arasında yer alıyor.

TOEFL ve IELTS arasındaki Farklar

İngilizce sınavlara hazırlanmak isteyenlere yol gösterebilmesi adına, bu içeriğimizde TOEFL ve IELTS arasındaki farklar konusunda araştırma yapanların merak ettikleri detayları ele alıyoruz.