IELTS Sınavı Rehberi 2023

Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp

Son Güncelleme: 04.09.2023

İçerik Haritası

Yurtdışında eğitim almak isteyenler kadar, kariyerini yurtdışında devam ettirmeyi düşünen profesyonellerin de karşısına bir gereklilik olarak çıkan IELTS sınavı, İngilizce yeterliliği ölçme konusunda dünyanın en güvenilir sınavlarından bir tanesi. Türkiye ile birlikte 125 ülkede uygulanan bu sınav, elbette en çok yurtdışı eğitim olanaklarını değerlendiren öğrenci adaylarını ilgilendiriyor. Tüm dünya genelinde sayıları 7 bini aşan üniversite, kurum ve kuruluş tarafından geçerli olarak kabul edilen IELTS sınavı ile ilgili olarak ise merak edilen pek çok konu bulunuyor. İşte yalnızca Avrupa ülkelerinde değil, YÖK tarafından 2009 yılında yayınlanan bir genelge ile Türkiye’deki lisans, yüksek lisans ve doktora başvurularında da kabul gören IELTS sınavına girmeden önce sınav hakkında bilmeniz gereken her şey…

IELTS Nedir?

İngilizce’nin iş hayatında ya da akademik eğitimde yoğun olarak kullanıldığı ülkelerde eğitim almak ya da çalışmak isteyen kişilerin İngilizce yeterliliği ölçme ve belgeleme amacıyla tercih ettiği IELTS (International English Language Testing System) sınavı, British Council tarafından düzenlenen ve Birleşik Krallık ile Avustralya ortak mülkiyetinde bulunan bir sınav. Türkiye’de ise British Council ve IDP Türkiye tarafından düzenlenen IELTS, akademik ve genel olmak üzere iki farklı sınav türüne sahip. Adaylar, akademik eğitim için IELTS akademik sınavını tercih ederken göçmenlik ya da kariyer gibi sebeplerle sınava giren adaylar IELTS genel sınavını tercih ediyor. Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Yeni Zelanda ve İrlanda başta olmak üzere pek çok yabancı ülkede eğitim almak ya da iş başvurusu yapmak için IELTS sınavı talep ediliyor. IELTS sınavı sonuçları aynı zamanda göçmenlik büroları ve farklı resmi kurumlar için de bir gereklilik olarak görülüyor. Başta sayılan ülkeler, göçmenlik başvurularında IELTS sınavı sonucunu bir dil şartı olarak talep ediyor.

IELTS puanı, ülkemizde de THY iş başvurularında ve çeşitli bankaların belirli pozisyonlarına başvurularda gerekli bulunuyor. Ülkemizde İngiltere merkezli British Council ve Avustralya merkezli IDP Türkiye tarafından gerçekleştirilen IELTS sınavı için adaylar, sınav tarihine veya yerine ya da kontenjanların doluluk oranına göre iki farklı kurumu da tercih edebiliyor. İki kurum da aynı sınav soruları ile sınav düzenliyor ve değerlendirmede herhangi bir farklılık bulunmuyor. Uygulamada ise sınav düzeni ve ses sistemi gibi konularda farklılık olabiliyor. IELTS sınavı; İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya ve Bursa’da gerçekleştiriliyor. IELTS sınavında dinleme, okuma, yazma ve konuşma olmak üzere 4 temel dil becerisi ölçülüyor. Görev tabanlı bir sınav olan IELTS’de adaylar hem bu dört ayrı alan için bağımsız puanlar alıyor hem de bu puanların ortalaması ile genel sınav puanları belirleniyor.

 

IELTS Sınavı Örneği

IELTS sınavının dinleme ve konuşma bölümleri, akademik ve genel sınavda ortak ancak okuma ve yazma bölümlerinde farklılıklar bulunuyor. IELTS sınavının dinleme bölümü, ortalama olarak 30 dakika sürüyor. Dört bölümden oluşan dinleme kısmında bölümler arasında 10’ar dakika süre bulunuyor. Çoktan seçmeli, kısa cevap ya da boşluk doldurma gerektiren soruların bulunduğu dinleme kısmında ilk bölümde iki kişi arasında geçen bir günlük konuşma, ikinci bölümde günlük bir monolog, üçüncü bölümde eğitim ile alakalı bir diyalog, son bölümünde ise akademik bir monolog bulunuyor.

IELTS sınavının konuşma bölümü ise toplu gerçekleştirilen diğer bölümlerden ayrı ve birebir yapılıyor. Alanında uzman bir IELTS sınav görevlisi ile gerçekleştirilen konuşma bölümü, yaklaşık olarak 15 dakika sürüyor. 3 bölümden oluşan konuşma aşaması, adayın kendini tanıtması ile başlıyor. Bölümün ikinci kısmında adaya bir konu ve konuya hazırlanması için bir dakika veriliyor. Konu hakkında konuşan adaya, üçüncü kısımda konu ile ilgili sorular soruluyor.

IELTS akademik sınavında okuma bölümü, genellikle eğitim ile alakalı konulara yer veriyor ancak genel sınavda konular da günlük hayatla ilgili genel konular oluyor. Bu bölümde toplam 40 soru bulunuyor ve 60 dakika süre veriliyor. Akademik IELTS sınavında bilimsel makaleler, gazete veya kitaplardan alınmış bölümler bulunuyor. Bu bölümdeki sorular, geniş bir kitleye hitap eden genel sorular oluyor.

IELTS akademik türünün yazma bölümünde, adayların 2 adet kısa deneme (essay) yazması bekleniyor. İlk denemede bir grafik ya da tablonun aday tarafından yorumlanması bekleniyor. Ikinci kısımda ise genellikle eğitim ile alakalı bir konuda kısa bir deneme yazmanız bekleniyor. Genel IELTS sınavının yazılı aşamasında ise birinci kısımda bir konu ile ilgili olarak mektup yazılıyor. İkinci aşamada da genel bir konuda kısa bir deneme yazılıyor. Hem akademik hem de genel sınav için IELTS sınavı örneğine, IELTS’in resmi internet sitesi aracılığıyla ulaşılabiliyor.

IELTS Puanlama

IELTS sınavı, geçme ya da kalmaya yönelik bir sınav değil. IELTS sınavında adaylar 1 ile 9 arasında bir puan üzerinden değerlendiriliyor. Puanlamalar tam puan ya da yarım puanlardan oluşabiliyor. Avrupa’daki üniversiteler başta olmak üzere pek çok uluslararası üniversite, lisans eğitimi için IELTS akademik sınavından en az 5.5 ya da 6.0, yüksek lisans ve doktora eğitimi için ise 6.5 ya da 7.0 puan talep ediyor. Çoğu zaman göçmenlik ya da çalışma vizesi başvuruları için tercih edilen IELTS genel sınavından ise 6.0 puan almak yeterli oluyor. IELTS sınavı puanı hedeflerken, başvurulacak kurumların beklentilerini araştırmak gerekiyor.

IELTS puanı oluşturulurken dinleme, okuma, yazma ve konuşma bölümlerinin ortalaması alınıyor. Dinleme ve okuma bölümlerinde 40 üzerinden yapılan puanlama, IELTS’in puan formatına çevriliyor. Yazma bölümünde ikinci bölüm, ilk bölümün iki katı bir puan ağırlığına sahip. IELTS konuşma bölümünde ise akıcılık ve tutarlılık, sözcük kullanımı, dilbilgisi ve doğruluk ile telaffuz gibi kriterler üzerinden puanlama yapılıyor.

IELTS Geçerlilik Süresi

IELTS sınavının geçerlilik süresi resmi olarak 2 yıl ancak geçerlilik süresi dolduğunda bile IELTS puanı, kişiye pek çok alanda prestij sağlıyor.

IELTS Sınavı Ücreti

IELTS sınavı ücreti, 2023 yılı itibariyle aşağıdaki gibidir:

 IELTS Academic – sınav merkezinde (Bilgisayarlı ve kağıt üzerinden)  TRY 4,500 ₺
 IELTS General Training – sınav merkezinde (Bilgisayarlı ve kağıt üzerinden)  TRY 4,500 ₺
 IELTS for UKVI Academic – sınav merkezinde (Bilgisayarlı ve kağıt üzerinden)  TRY 5,160 ₺
 IELTS for UKVI General Training – sınav merkezinde (Bilgisayarlı ve kağıt üzerinden)  TRY 5,160 ₺
 IELTS Life Skills – sınav merkezinde (Bilgisayarlı ve kağıt üzerinden)  TRY 4,800 ₺

IELTS Sınavı Hazırlık Kursu

İngilizce eğitim imkanı bulunan neredeyse tüm üniversitelerde geçerliliği bulunan IELTS sınavı, özellikle de İngiltere’de akademik eğitim almak isteyen öğrenciler için artık bir mecburiyet. Bir İngilizce yeterlilik belgesi olarak ihtiyaç duyulan IELTS sınavında ise hedeflenen puanı almak için planlı ve stratejik bir hazırlık süreci geçirmek gerekiyor. Alanında uzman eğitmen kadrosu ile FAMAY, IELTS sınavından kısa sürede istenen puanı almanız için pek çok fırsat sunuyor. FAMAY’ın IELTS sınavı hazırlık kursu, öğrenci adayının deneme sınavı sonucuna göre seviyesine uygun bir çalışma programı oluşturulması ile başlıyor. Gelişime ihtiyaç duyan alanlara yoğunlaşarak ve güçlü yönleri koruyarak ekstra çalışmaların yapıldığı FAMAY IELTS sınavı hazırlık kursu, bütün bölümleri tek tek ve stratejik bir biçimde ele alıyor. Siz de IELTS sınavından hedeflediğiniz puanı almak ve hayallerinize bir adım daha yaklaşmak için FAMAY’ın alanında uzman eğitim danışmanları ile iletişime geçin. Geleceğinizi ertelemeyin.

Diğer Yazılarımız
Manchester Üniversitesi Rehberi (2023)

Avrupa ve dünya üniversiteleri düşünüldüğünde önemli bir yerde olan Manchester Üniversitesi, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’deki öğrencilerin de merak ettiği okullar arasında yer alıyor.

TOEFL ve IELTS arasındaki Farklar

İngilizce sınavlara hazırlanmak isteyenlere yol gösterebilmesi adına, bu içeriğimizde TOEFL ve IELTS arasındaki farklar konusunda araştırma yapanların merak ettikleri detayları ele alıyoruz.