IELTS Sınavına Nasıl Hazırlanılır?

Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp

07.03.2022

İçerik Haritası

IELTS, yurtdışında eğitim almak ya da İngilizcenin iş hayatında yoğun olarak kullanıldığı ülkelerde çalışmak isteyenlerin İngilizcelerinin yeterliliğini ve bu dildeki becerilerini belgeledikleri sınavdır. Açılımı International English Language Testing System olan IELTS, British Council tarafından düzenleniyor ve Birleşik Krallık ile Avustralya ortak idaresinde bulunuyor. İngilizce yeterliliği ölçmede en güvenilir sınavlardan olan IELTS, 125 ülkede uygulanıyor ve 7 bini aşkın üniversite, kurum ve kuruluş tarafından kabul ediliyor.

Akademik ve genel olmak üzere iki türü bulunan IELTS sınavının sonuçları, Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Yeni Zelanda ve İrlanda başta olmak üzere pek çok yabancı ülkede yalnızca iş ve öğrenim hayatında değil, göçmenlik başvurularında da talep edilebiliyor. 

Ülkemizde de THY ve bazı bankaların iş başvurularında dil şartı olarak talep edilen  IELTS, İngiltere merkezli British Council ve Avustralya merkezli IDP Türkiye tarafından İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya ve Bursa’da gerçekleştiriliyor.

IDP Türkiye’nin başvuru sayfasından ya da British Council’in başvuru sayfasından online olarak başvuru yapılan IELTS sınavı için katılımcılara kağıt üzerinde ve bilgisayar üzerinden olmak üzere iki sınav seçeneği sunuluyor.

Katılımcıların dil becerilerini dinleme, okuma, konuşma ve yazma olmak üzere dört beceri alanında test eden IELTS sınavının beceri alanları ve önem verdiği kriterler ise şöyle:

Dinleme: Dört bölümden oluşan bu beceri alanında, katılımcılara anadili İngilizce olan kişiler tarafından kaydedilmiş dört metin dinletiliyor. Farklı aksanlarda seslendirilmiş olan bu metinler dinlendikten sonra ana fikri kavramaya yönelik sorular soruluyor. 

Okuma: 60 dakika süren ve 40 sorudan oluşan bu bölümde katılımcılara günlük yaşamda karşılaşılan gazete, kitap, dergi ve akademik çalışmalardan seçilen çeşitli metinler okutuluyor ve dil ve anlatımın ne  kadar anlaşıldığının 40 sorunun cevabında açıklanması bekleniyor.

Yazma: 60 dakikada tamamlanan ve 2 bölümden oluşan bu bölümde, adaylara grafik, şablon, tablo, diyagram gibi biçimlerde sunulan bilgilerin özetlenmesi  ve açıklanması isteniyor. Açıklama, analiz ve özetleme sürecine dayanan uygulamada aynı bakış açısıyla bir yeni makale yazılması talep ediliyor. Yazılması istenen yazı resmi ya da gayri resmi olabiliyor.

Konuşma: 3 bölümden oluşan konuşma alanı, diğer üç alanın testleriyle farklı günlerde ya da aynı gün aralıklı olarak gerçekleşebiliyor. Her bir bölüm 3 – 5 dakika sürüyor ve adaylardan ilk olarak kendilerini tanıtmaları isteniyor. Daha sonra bir konu belirleniyor, adaya 1 dakikalık bir süre tanınarak seçili olan konuda hazırlık yaparak konuşması sağlanıyor. 

Hem iş hem de öğrenim hayatında bir adım önde olmayı sağlayacak IELTS sınavının bu 4 beceri alanında en iyi sonuçları alabilmek için çalışan herkes “IELTS sınavına nasıl hazırlanılır?” sorusunun cevabını merak ediyor. IELTS sınavına hazırlanırken aşağıdaki adımlara dikkat etmek, iyi sonuçlar alınması açısından önem taşıyor.

  • İngilizce Seviyesini Yükseltme

IELTS sınavına girecek olan katılımcılarda, Avrupa Dil Portfolyosuna göre B2 dil seviyesinde olmaları şartı aranıyor. Bu açıdan genel İngilizce bilgisini ve seviyesini mümkün olduğunca yüksek tutmak için çalışmakta fayda var.

  • Farklı Aksanları Anlayabilecek Düzeyde Olma

IELTS sınavında Her ne kadar İngiliz İngilizcesi kullanılsa da, özellikle düzenleme bölümlerinde çeşitli metinler farklı aksanlarla sunuluyor. Yalnızca bir kez dinletilen bölümleri anlayabilmek için, sesli kitap, altyazısız dizi, film tüketimi gibi İngilizce pratikler aksan gelişimine katkı sağlıyor. Ayrıca çeşitli aksanlarda İngilizce konuşan kişilerle diyalog çalışmaları da bu açıdan faydalı olabiliyor.

  • Kelime Bilgisini Geliştirmek

Tüm bölümlerinde anlamayı ve anlatmayı gerektiren IELTS sınavında, gerekli üretimi sağlayabilmek ve kendini açıkça ifade edebilmek için kelime bilgisine fazlaca ihtiyaç var. İngilizce kelime dağarcığını geliştirmek için her gün belirli sayıda kelime öğrenme hedefi koyularak ilerleme kaydedilebilir. Ayrıca kalıcı kelime öğrenimi için İngilizce- İngilizce sözlük kullanmak da faydalı bir yöntem. Ayrıca İngilizce ifadeyi güçlendirmek için deyimlerin ve söz kalıplarının da büyük etkisi olduğunu unutmamak gerekiyor.

  • İngilizce Kitap Ve Makale Okuma

Uzun metinlerle sıkça karşılaşılan sınavda, bu metinlerle ilgili sorulan soruları anlamak ve cevaplayabilmek için farklı konularda çeşitli yazılar okumak oldukça etkili bir pratik oluyor. Okuma çalışmaları yapılırken, bilinmeyen kelimelerin anlamlarının araştırılması da kalıcı kelime öğrenimi açısından önemli katkı sağlıyor ve sınav esnasında yanlış kalıpların kullanımından kaçınmayı da beraberinde getiriyor.

  • Pratik Yaparak Konuşma Heyecanından Kurtulma

Anadili İngilizce olan veya İngilizceyi iyi seviyede konuşan kişilerle konuşma pratiği yapmak, IELTS sınavının konuşma bölümünde sorulan sorulara heyecanlanmadan, sakin kalarak cevap verebilmeyi sağlıyor. Aynı zamanda kelime bilgisi ve aksan ile ilgili de gelişme sağlayan bu çalışma, fiziksel olarak yapılabileceği gibi, çevrimiçi görüşmelerle de gerçekleşebiliyor.

  • Farklı Yayınların IELTS Kaynaklarını Kullanmak

IELTS sınavına hazırlanırken farklı yayınların test ve alıştırma kitaplarını kullanmak, muhtemel sorularla ilgili deneyim kazandırması açısından gerekli. Tek kaynakla sınırlı kalmayıp birden fazla güvenilir kaynağa başvurmak da bilgi ve pratik açıklarını gidermeye yardımcı oluyor. 

  • Uzmanından Destek Almak

IELTS sınavına hazırlanmak için gerekli bilgi aktarımı ve profesyonel destek için, bu işte uzmanlaşmış eğitmen kadrosu bulunan kurumlardan veya özel eğitmenlerden destek almak, iyi bir rehberlik sağlaması açısından oldukça faydalı bir adım. Sınav tekniklerini öğreten bu destek sayesinde kişiye özel sınav taktikleri geliştirmek de mümkün oluyor.

Diğer Yazılarımız
Manchester Üniversitesi Rehberi (2023)

Avrupa ve dünya üniversiteleri düşünüldüğünde önemli bir yerde olan Manchester Üniversitesi, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’deki öğrencilerin de merak ettiği okullar arasında yer alıyor.

TOEFL ve IELTS arasındaki Farklar

İngilizce sınavlara hazırlanmak isteyenlere yol gösterebilmesi adına, bu içeriğimizde TOEFL ve IELTS arasındaki farklar konusunda araştırma yapanların merak ettikleri detayları ele alıyoruz.