IB (International Baccalaureate)

IB, International Baccalaureate, uluslararası geçerliliği olan bir diploma programıdır. Birçok ülkede geçerli olan bu diploma türü öğrencilerein yurt dışında eğitim hayatlarına devam etmelerinde kolaylık sağlamaktadır. IB müfredatı okul dışı takip edilebilecek bir program değildir. Öğrencilerin bu diplomayı alabilmeleri için okudukları okullarda bu müfredatı işleniyor olmalıdır. Dersler üniversitede okunacak bölümlere göre seçilir. Standard Level ve High Level olmak üzere iki ders seviyesi çeşidi vardır. Diplomayı tamamlayabilmek için alınacak derslerin yanı sıra Bitirme Tezi, Bilgi Kuramı ve Yaratıcılık, Etkinlik, Hizmet çalışmalarının yapılmaları zorunludur. Puanlama 7 üzerinden yapılmaktadır. IB Diploması almak için diploma puanının en az 24 olması gerekmektedir. Öğrencinin Bilgi Kuramı ve Tez çalışmaları için ödül olarak en fazla +3 puan verilebilir. En yüksek diploma notu 45’tir. IB notu Mayıs ayında yapılan genel sınav sonucunda verilir ve bu sınavda başarılı olan öğrenciler diplomayı almaya hak kazanırlar. Ayrıca Mayıs ayında gerekli sonucu alamayan öğrenciler Kasım ayında da sınava girme hakkına sahiptir. 

 

IB Puanlarınızı
Arttırmak İster Misiniz?

IB Neden Gerekli?

SAT Reasoning sınavı öğrencilerin İngilizce ve temel matematik seviyesini ölçmeyi hedefleyen bir sınavdır. Amerika’da ACT sınavı ile beraber üniversitelerin öğrenci kabulü için kullandığı 2 temel sınavdan biridir. Sınav sadece ABD değil, dünya çapında çok sayıda üniversiteye giriş için de kullanılabilmektedir. SAT Subject sınavı ise öğrencinin üniversitede tercih etmek istediği bölüme göre seçeceği Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji gibi ekstra sınavlardır. Ülkemizdeki üniversite sınavının 2. bölümü gibi düşünebiliriz.

FAMAY Ne Sunuyor?

FAMAY olarak kendi hazırladığımız materyallerin yanı sıra özellikle çıkmış sorular üzerinden çalışarak öğrencilerimizi sınava en iyi şekilde hazırlıyoruz.

Öğrenci ile İzlediğimiz Yol

Öğrencilerimizin konulara hakimiyetini ölçmek adına öncelikle seviye belirleme sınavları yapıyoruz. Ardından kişiye özel program ile derslerimizi ayarlıyoruz. Konu bitimlerinde öğrencilerimizi test edecek şekilde konu tarama testleri yaparak eksikleri çıkarıp konu tekrarlarımızı gerçekleştiriyoruz. Sonrasında sık sık tam zamanlı sınavlar ile öğrencilerimizi sınava hazır hale getiriyoruz.

Uzman Eğitimcilerimiz Tarafından

IB ile İlgili İçeriklerimiz

Manchester Üniversitesi Rehberi (2023)

Avrupa ve dünya üniversiteleri düşünüldüğünde önemli bir yerde olan Manchester Üniversitesi, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’deki öğrencilerin de merak ettiği okullar arasında yer alıyor.

TOEFL ve IELTS arasındaki Farklar

İngilizce sınavlara hazırlanmak isteyenlere yol gösterebilmesi adına, bu içeriğimizde TOEFL ve IELTS arasındaki farklar konusunda araştırma yapanların merak ettikleri detayları ele alıyoruz.