Hollanda’da Üniversite Eğitimi

Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp

22.06.2021

İçerik Haritası

Yurtdışında üniversite okumaya karar vermek, bir üniversite öğrencisi adayı için en zorlu süreçlerden bir tanesi olabilir. Hem akademik hayatı hem de kariyeri belirleyen üniversite seçimi, kişinin hayatında bir dönüm noktası olarak kabul edilir. Üniversiteyi yabancı bir ülkede okumak ise hem uluslararası kariyer alanlarında pek çok kapı açar hem de kişiyi başka yerlerde edinemeyeceği yetkinliklerle donatır. Avrupa ülkeleri içerisinde üniversite eğitiminde en yüksek standartlara sahip olan ülkelerden bir tanesi ise Hollanda’dır. 

Hollanda’daki üniversiteler hem yüksek kalitedeki eğitim programları hem de akademik kariyeri destekleyen fırsatları ile dünyanın her yerin pek çok öğrencinin ilgisini çekmektedir. Hem eğitim olanakları hem de ilgi çekici tarihi ile öğrenci adaylarının favori tercihlerinden olan Hollanda; birbirinden güzel şehirleri, yüksek yaşam standardı ve misafirperver insanları ile yurtdışında lisans eğitimi almak isteyenler için en ideal ülkeler arasında yer alır.

Hollanda’da Üniversite Okumak

Avrupa ülkeleri içerisinde İngilizce dilinde en fazla yükseköğretim programı bulunan ülke olan Hollanda’nın nüfusunun neredeyse tamamı da ikinci bir dil olarak İngilizce konuşmaktadır. Bu durum sebebiyle Hollanda’da üniversite okumak, yalnızca üniversite eğitimi açısından değil, günlük yaşamı kolay devam ettirme açısından da oldukça avantajlıdır. Hollanda’daki üniversiteler 160’tan fazla farklı ülkeden öğrenci kabul etmektedir. Bu sebeple de ülkedeki üniversiteler çok kültürlü bir yapıya sahiptir ve öğrencinin okula adaptasyon sürecini oldukça hızlandırır.

Hollanda’da üniversite okumak ve doğru okulu tercih etmek için ülkenin lisans eğitimi sistemini iyi bilmek gerekir. Ülkede yaygın olan iki üniversite sistemi vardır. Uygulamalı bilimler üniversiteleri olarak bilinen ve “University of Applied Sciences” olarak adlandırılan üniversiteler, çeşitli alanlarda sektörel ve çalışma hayatı odaklı eğitim verirler. “Research University” denen ve araştırma üniversitesi olarak tanımlanabilen üniversiteler ise yüksek araştırma bütçelerine ve daha yoğun teorik eğitimlere sahiptir. Bu okullar, çoğunlukla akademik kariyeri hedefleyen öğrenciler tarafından tercih edilmektedir.teorik ve araştırma bütçelerini çok yüksek tutmayan üniversite türü iken, diğeri “research” yani araştırma üniversiteleri olarak bilinen üniversiteler olup dünya sıralamaları oldukça yüksektedir.

Hollanda’da Üniversite Okumak İçin Gerekli Şartlar

Hollanda’daki üniversitelere kabul edilmek için, öğrencilerin uluslararası geçerliliği olan yabancı dil yeterlilik sınavları IELTS ya da TOEFL’den belirli bir puan alması gerekir. Bu puan bazı üniversitelerde değişiklik gösterse de genellikle beklenen, IELTS için en az 6.0 puan ve TOEFL için de en az 80 puandır. Hollanda’da üniversite okumak için belirli maddi imkanlara da sahip olunması gerekse de pek çok okul, yüksek akademik performans gösteren öğrencilere burs imkanı sunmaktadır. Hollanda’da yaşam masrafları şehirden şehire değişiklik göstermekle birlikte, bir öğrencinin minimum 1000€ bütçeye sahip olması gerektiği öngörülmektedir.

Hollanda’daki Üniversitelerin Listesi

Hollanda’daki üniversitelerin sayısı, 41 uygulamalı bilimler üniversitesi ve 13 araştırma üniversitesi ile toplamda 54’tür. Uluslararası öğrenciler tarafından sıkça tercih edilen Hollanda’daki üniversitelerin listesi şu şekildedir:

 • University of Amsterdam (1632) – Amsterdam
 • VU University Amsterdam (1880) – Amsterdam
 • University of Groningen (1614) – Groningen
 • Leiden University (1575) – Leiden
 • Maastricht University (1976) – Maastricht
 • Radboud University (1923) – Nijmegen
 • Erasmus University (1913) – Rotterdam
 • Tilburg University (1927) – Tilburg
 • Utrecht University (1636) – Utrecht
 • Delft University of Technology (1842) – Delft
 • Eindhovern University of Technology (1956) – Eindhoven
 • University of Twente (1961) Enschede
 • Wageningen University and Research Centre (2000) – Wageningen
 • Open University in the Netherlands (1984) – Tüm ülkede
 • University of Curaçao (1979) – Curaçao
 • University of Humanistic Studies (1989) – Utrecht
 • Nyenrode Business University (1946) – Breukelen
 • Protestan Theological University (1854) – Kampen
 • Theological University of Kampen (1854) – Kampen
 • Theological University of Apeldoorn (1894) – Apeldoorn

Hollanda Üniversite Fiyatları

Hollanda üniversite fiyatları da yurtdışında üniversite okumak isteyenler tarafından en fazla merak edilen konulardan bir tanesidir. Hollanda’daki üniversitelerin eğitim ücretleri genellikle €6500’dan başlar ve okula ya da kayıt olunan programa göre değişiklik gösterir. Araştırma üniversiteleri, öğrenci kabulünde daha zorlu şartlara sahip oldukları gibi genellikle daha yüksek fiyatlara sahiptir. Lisans eğitimi programları için ortalama  €10.000 gibi bir fiyatla karşılaşmak muhtemeldir. Avrupa Birliği ülkelerinin vatandaşı olan öğrenciler için ise üniversite eğitimi ücretleri yarı yarıyadır.

Diğer Yazılarımız

Manchester Üniversitesi Rehberi (2023)

Avrupa ve dünya üniversiteleri düşünüldüğünde önemli bir yerde olan Manchester Üniversitesi, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’deki öğrencilerin de merak ettiği okullar arasında yer alıyor.

TOEFL ve IELTS arasındaki Farklar

İngilizce sınavlara hazırlanmak isteyenlere yol gösterebilmesi adına, bu içeriğimizde TOEFL ve IELTS arasındaki farklar konusunda araştırma yapanların merak ettikleri detayları ele alıyoruz.