Shape

Çocuk da, Eğitimi de Zor!

… İşte özel okulların yeni fiyatlarını görünce, bir süre önce Famay Eğitim’in yöneticileri ile yaptığım sohbet geldi aklıma. Türkiye sermayesini yöneten, iş ve cemiyet hayatının önde gelen ailelerinin çocuklarını yurt dışındaki okullara yerleştiren, onları birer lider olarak yetiştiren bir kurum Famay.

15.06.2023

“Robert’in öğrenim ücreti 677 bin TL oldu!” Geçen gün okudum bu haberi… Öğrenim ücretlerinde rekor kırmış Robert Kolej. Hayırlı uğurlu olsun. Artık hiçbir rakama şaşırmadığım gibi buna da şaşırmadım. Çocuklu arkadaşlarımın çilesidir bu fahiş okul fiyatları. Yıllardır yana yakıla anlatıyorlar, ben dinliyorum. Hiçbir zaman da anlamadım. İnanılmaz paralar ödeyip çocuklarını özel okula yolluyorlar, bir de özel ders aldırıyorlar. “E özel ders aldıracaksanız, neden özel okula yolluyorsunuz?” dedim durdum ama konu hep “Çocuğun yok anlamazsın” noktasında kaldı.

İşte özel okulların yeni fiyatlarını görünce, bir süre önce Famay Eğitim’in yöneticileri ile yaptığım sohbet geldi aklıma. Türkiye sermayesini yöneten, iş ve cemiyet hayatının önde gelen ailelerinin çocuklarını yurt dışındaki okullara yerleştiren, onları birer lider olarak yetiştiren bir kurum Famay. Tanıştığım an sordum; “Niye hem özel okul, hem özel ders?” diye. Eğitim danışmanı Fatma Demirtaş dedi ki; sistem sorunlu! “Kimi zaman öğretmen yetersiz kalıyor, kimi zaman aile ilgisizliği, kimi zaman ergenlik, kimi zaman ilgi alanlarının farklı olması bu çocukların özel ders almasına neden oluyor. Kişiye ve beklentiye özel tasarlıyoruz dersleri…”

Eleştirel düşünceden analiz yeteneğine, yabancı dilden stres yönetme becerisine kadar her konuda eğitiyorlar çocukları. Yaptıkları, bir nevi hayat koçluğu. Famay Eğitim, 20’nci yaşını kutluyormuş meğer. Sayısız öğrenciyi başarılı iş insanı olarak yetiştirmişler. Kiminin ailevi sorunlarına rehberlik yapmışlar, kimini aile baskısına rağmen başarılı olduğu alana yöneltmişler. Hatta öyle çocuklar varmış ki aralarında, kimi hiç otobüse binmemiş, kimi hiç lahmacun yememiş. “Hadi canım” dedim bunu duyunca. Lahmacun yemeyen insan mı olur?!! “Şirin Hanım, sırça köşkünde, hayata karışmadan yaşayan öyle çocuklar var ki inanamazsınız” dediler. Ne sorunlar, ne hikayeler anlayacağınız. Anladım ki bu ülkede hem çocuk zor, hem eğitimleri!